Ce salariu avea Simona Gherghe când s-a angajat în televiziune: ”Nu mi-a fost niciodată frică de sărăcie. (…) Părinții m-au învățat să-mi iau atât cât îmi trebuie”

Simona Gherghe este una dintre cele mai cunoscute și longevive prezentatoare TV de la noi din țară. A început la pupitrul știrilor, iar acum moderează emisiuni la Antena 1. Vedeta a povestit că la începutul carierei sale primea un salariu pe care nimeni nu l-ar accepta în zilele noastre.
Alina Costache
14 sept. 2024, 22:26
Ce salariu avea Simona Gherghe când s-a angajat în televiziune: ”Nu mi-a fost niciodată frică de sărăcie. (...) Părinții m-au învățat să-mi iau atât cât îmi trebuie”

Simona Gherghe și-a început cariera în televiziune în urmă cu 22 de ani. În 2002 a urcat prima dată la pupitrul știrilor.  Recent, invitată în cadrul podcastului „Gând la Gând Cu Teo”, Simona Gherghe a dezvăluit câți bani primea lunar la începutul carierei sale, în urmă cu mai bine de două decenii.

Prima care a dezvăluit câți bani a primit la început de carieră a fost Teo Trandafir. Prezentatoarea TV a mărturisit că era plătită cu mai puțin de 90 de dolari.

”M-am angajat la radio cu toate emisiunile matinale, plus emisiune de sâmbătă după-amiază pe 90 de dolari. Oamenii îmi spun că pe atunci erau bani. Nu, erau tot 90 de dolari, după care la Tele 7 aveam 100 de dolari. Trăiește din 100 de dolari”, a declarat Teo Trandafir, potrivit spectacola.ro.

Citește și: Câți bani câștigă jurații de la MasterChef. Dumitrescu, Bontea și Scărlătescu au dezvăluit cum și-au negociat salariile

Ulterior, Simona Gherghe a povestit că la începutul carierei sale, salariul lunar era de aproximativ 11 milioane de lei vechi, echivalentul a 250 de dolari.

„Aveam 11 milioane, asta însemna vreo 250 de dolari, cred”, a spus și Simona Gherghe.

Citește și: Teo Trandafir, despre supărarea Biancăi Drăgușanu după ce a fost amendată: „Mașina ta costă 250.000 de euro, de ce faci atâta caz?”

Teo Trandafir, gazda podcastului, s-a arătat surprinsă de această sumă, remarcând în glumă: „Erai pe opulență”.

„Nu mi-a fost niciodată frică de sărăcie. Nu am asta pentru că nu am fost niciodată un om foarte sărac sau foarte bogat. Mama psiholog la Socola, tata asistent de radiologie, am avut o viață decentă. (…) M-au învățat să-mi iau atât cât îmi trebuie. Sigur, nu mi-a fost foame, am avut, m-am încălțat, dar n-am avut belșug. (…) Salariul pe care am venit eu la București a fost unul infim, adică ceva pentru care poate nimeni, în ziua de astăzi, nu ar lucra”, a mărturisit Simona Gherghe, în cadrul podcastului „Gând la Gând Cu Teo”.

 

DailyBusiness
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Spynews
Portalul 11:11. Ce să faci în această zi pentru a atrage lucruri bune în viața ta
Fanatik.ro
Cât costă o noapte de cazare la hotelul Simonei Halep înainte de Crăciun. Sportiva a publicat noile oferte valabile în luna decembrie
Capital.ro
Călin Georgescu anunță sfârșitul lui Macron și a Ursulei von der Leyen: Frica plutește în aer, iar șahul se joacă până cade regele
Playtech.ro
Interzis la petarde și artficii pentru români în 2025, s-a schimbat legea. Cu ce mai poți să ”te joci” de sărbători ca să nu iei amendă de 7.500 de lei
Adevarul
Rusia inventează un nou scenariu: acuză Ucraina și UK că voiau să fure un MiG-31 și să-l ducă în România
wowbiz.ro
A murit Louis Schweitzer, omul care a transformat Dacia într-un brand global. Fostul director general al Renault avea 83 de ani
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Veste URIAȘĂ pentru români! Se întâmplă între 7 și 16 noiembrie
iamsport.ro
El e singurul om care știa că Nadia Comăneci va fugi din România în `89. Candidează la Primăria București: ”Dacă nu venea Revoluția, eram arestați”
MediaFlux
Vestea momentului! Salariul minim ar putea crește!
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume