Un sondaj realizat de IPSOS arată că 82% dintre români nu au încredere în Guvern. Ilie Bolojan, premierul României, a vorbit la Observator despre aceste cifre, susținând că „Această percepție negativă este de ceva timp și trebuie să le dau dreptate românilor pentru că trebuie să recunoaștem că dacă ne-am fi comportat altfel, dacă nu le-am fi promis lucruri pe care știam că nu le puteam respecta, dacă nu ne-am fi luat niște angajamente pe care știam că nu le putem îndeplini, dacă ne-am fi respectat angajamentele, cu siguranță, percepția era diferită.”
„Aceste lucruri s-au întâmplat și pentru această percepție este responsabilitatea lumii politice, din care fac și eu parte.”
„Percepțiile nu se formează într-o lună-două, se formează. N-ai cum să schimbi percepții de pe o zi pe alta și partea de percepție de nedreptăți pe care trebuie să o corectăm este o condiție de bază pentru ca românii să perceapă lucrurile altfel, că atunci când este un concurs nu câștigă cel ce are pile, asta este o problemă de fond.”, a spus premierul.
Întrebat dacă a simțit că populația este dezamăgită, Bolojan a spus că corectarea nedreptăților se face astfel: „ai nevoie de legi ca să le poți îndrepta și să ai oameni care pot să facă asta.”
„Dacă vrei să reduci posturi, poți să mimezi asta. Din păcate, asta s-a întâmplat și de aceea atunci când a depins direct de mine, am solicitat să o facem cum trebuie, să nu ne batem joc de cetățeni.”
„Statul este neputincios, dar prin netolerarea de către miniștri în ultimii ani, prin legi implementate prost.”, a mai spus Bolojan.