Ce a blocat Antonescu: 4 miliarde de euro din proiectul Roşia Montană pentru sănătate, transport şi educaţie

România TV a intrat în posesia unui document care arată ce îşi doreşte Guvernul să facă cu banii de la Roşia Montană. Este vorba de 4 miliarde de euro dedicaţi unor proiecte de mare anvergură în sănătate, transport şi educaţie.
Iulian Tudor
21 sept. 2013, 10:38
Ce a blocat Antonescu: 4 miliarde de euro din proiectul Roşia Montană pentru sănătate, transport şi educaţie

Potrivit documentului prezentat de România TV, exploatarea de la Roşia Montană ar aduce la bugetul statului o sumă importantă de bani, miliarde de euro pentru care Direcţia de Strategii Guvernamentale s-a gândit la mai multe  proiecte.

Sănătatea este primul domeniu care ar beneficia de banii de la Roşia Montană. Astfel, ar urma să fie modernizate 40 de spitale municipale din oraşe din Transilvania, iar alte şase spitale de urgenţă vor fi dotate cu 800 de paturi. Calculele estimează o investiţie de 2,2 miliarde de euro.

Peste un miliard de euro sunt dedicaţi infrastructurii. Potrivit proiectului, 165 de kilometri din Autostrada Transilvania ar putea fi construţi din banii proveniţi din exploatarea de la Roşia Montană.

Pentru domeniul educaţie sunt alocaţi, potrivit aceluiaşi proiect, 280 de milioane de euro. 400 de grădiniţe, 300 de şcoli şi 15 cămine studenţeşti din Cluj, Timişoara, Braşov, Sibiu, Oradea vor fi construite sau modernizate.

Un alt domeniu la care s-a gândit Guvernul este asistenţa socială pentru care ar fi dedicaţi 220 de milioane de euro. Cu aceşti bani se vor moderniza 110 azile de bătrâni.

VEZI AICI DOCUMENTUL

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Faimoasa campioană din România care a refuzat o ofertă de 1 milion de dolari din partea arabilor. Motivul pentru care a luat o astfel de decizie: ”Nu știu ce s-ar fi întâmplat”
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Cum întrerupi asigurarea RCA – înainte era imposibil să suspenzi valabilitatea, dar s-a schimbat legea
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Scene cutremurătoare la înmormântarea lui Gabriel, tânărul de 25 de ani mort în spitalul din Buzău! Au apărut după ce a fost condus la groapă și toată lumea a rămas înmărmurită. Toți au scos telefoanele să filmeze
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Vestea zilei pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend