Ce vulpe bătrână! Gigi Becali s-a sucit IAR și anunță că acum îi va face campanie lui Crin Antonescu: “Eu cu George Simion nu mai am ce să mai discut”

Gigi Becali a anunțat oficial că și-a dat demisia din partidul AUR, devenind astfel deputat neafiliat în Parlamentul României. Decizia sa a fost comunicată luni, 14 aprilie 2025, președintelui Camerei Deputaților, printr-un document în care precizează că retragerea din formațiunea condusă de George Simion a avut loc pe 14 martie. În continuare, Becali își va desfășura activitatea în Legislativ în calitate de parlamentar independent.
Mircea Filipescu
14 apr. 2025, 15:40
Ce vulpe bătrână! Gigi Becali s-a sucit IAR și anunță că acum îi va face campanie lui Crin Antonescu: “Eu cu George Simion nu mai am ce să mai discut”

Gigi Becali a explicat motivele care au dus la această ruptură cu AUR. Conflictul cu George Simion s-a amplificat după ce preeșdintele partidului a făcut o serie de comentarii ironice la adresa sa, într-un videoclip pe TikTok. Becali a interpretat mesajul lui Simion drept o lipsă de respect și a decis să întrerupă definitiv orice dialog cu acesta.

Gigi Becali a rupt orice legătură cu AUR

„Eu nu am ce să mai discut cu domnul Simion. Niciodată eu nu mai discut cu el. Nu m-am certat, a fost atunci când a făcut obrăznicia aia pe TikTok, că sunt istorie, că mă trimite el pe mine la fotbal, la Biserică și la oi. Atunci, la revedere, eu nu mai… Mi-a trimis mesaje și atât. Nu mă mai interesează niciodată persoana asta în viața mea”, a precizat Gigi Becali pentru HotNews.

Vezi și Gigi Becali și-a dat demisia din AUR. Patronul FCSB devine parlamentar independent: ”Eu sunt Becali, nu-s pe interes”

Deși a părăsit AUR, Becali nu are în plan, deocamdată, să se alăture unei alte formațiuni politice. El a respins ideea unei colaborări cu senatorul Claudiu Târziu, care a plecat, la rândul său, din AUR în urma neînțelegerilor cu Simion și intenționează să-și creeze propriul partid.

Milionarul susține că rămâne deputat neafiliat și că, „deocamdată”, nu i se va alătura senatorului Claudiu Târziu în partidul pe care acesta a anunțat că și-l va face după ce a plecat din AUR din cauza conflictului cu George Simion. În acest context, Becali și-a declarat public sprijinul pentru Crin Antonescu, candidatul propus de coaliția PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale.

Totuși, Becali a declarat că este interesat să colaboreze cu alți parlamentari neafiliați, dar nu cu scopul de a se alătura PNL sau PSD, ci doar pentru a susține candidatura lui Crin Antonescu.

„Singurul lucru care mă interesează e să îl susțin pe Crin Antonescu și gata (…) Să vedem ce persoane mai sunt, care mai sunt neafiliate, dar nu să ne alăturăm PNL-ului sau PSD-ului, numai Antonescu, atât. Voi face campanie pentru Crin Antonescu”, a explicat Becali.

Tensiunile dintre Becali și conducerea AUR au escaladat în luna martie, când el a criticat decizia partidului de a o susține pe Anamaria Gavrilă, lidera formațiunii POT, în cursa pentru prezidențiale. Acesta a considerat că mișcarea este o trădare față de Călin Georgescu, a cărui candidatură a fost respinsă de Curtea Constituțională. În opinia lui Becali, George Simion a ales să se subordoneze dorințelor lui Georgescu, renunțând la demnitate.

Astfel, George Becali își continuă drumul politic independent, cu o misiune clară: promovarea lui Crin Antonescu pentru funcția de președinte al României.

Citește și EXCLUSIV Gigi Becali, avertisment dur pentru George Simion: ”Vei cădea! Țăndări o să te faci!”

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
Fanatik.ro
Țara mare care își face o nouă capitală. Se vor investi în jur de 100 de miliarde de euro pentru construirea noului oraș
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. A murit unul dintre cei mai mari cântăreți. Românii i-au fredonat melodiile
Playtech.ro
S-a schimbat prognoza pentru minivacanța de 1 Mai. Unde plouă
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Stânga și dreapta în România, o glumă? Cum au apărut și cine a amestecat haotic doctrinele politice în România
wowbiz.ro
Vestea care a șocat internetul! Vedeta a fost găsită moartă înainte de ziua ei. Ce s-a întâmplat cu ea?
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Delicatesa ignorată de români. În Franța costă enorm, noi o evităm
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
O mamă a murit în urma unei operații de micșorare a stomacului. Rudele femeii cer tragerea la răspundere a celor vinovați
Cancan.ro
Vești de ULTIMA ORĂ despre Mihai Leu, din spital. A fost detubat și...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a stins cea mai mare și cunoscută actriță. Toți românii au iubit-o: Ne va lipsi...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
A fost ucis de fostul cumnat, pe care l-a ajutat să-și repare casa. Cuprins de aburii alcoolului, agresorul l-a înjunghiat fără milă: „Era în casă jos, plin de sânge”
Victor Ponta, surprins citind Biblia în timpul dezbaterii electorale. Crin Antonescu l-a atacat dur pe candidatul independent
MediaFlux
Amenzi de până la 6.000 lei pentru românii care stau la bloc. Este complet interzis în 2025
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri