Cea mai rapidă eliminare din istoria Ligii Campionilor. A luat două galbene în 20 de secunde VIDEO

Cea mai rapidă eliminare din istoria Ligii Campionilor la fotbal a survenit marţi în meciul FC Porto - Zenit Sankt Petersburg (0-1) din grupa G, când mijlocaşul gazdelor Hector Herrera a părăsit terenul în minutul 6, după al doilea cartonaş galben.

23 oct. 2013, 11:17

Mexicanul Hector Herrera, la una din rarele sale titularizări cu FC Porto, a primit primul galben de la arbitrul italian Paolo Tagliavento după un tackling întârziat la Hulk, în minutul 6.

20 de secunde mai târziu, el a văzut al doilea galben şi implicit cartonaşul roşu pentru că a părăsit zidul şi nu a păstrat distanţa regulamentară, înainte ca Hulk să execute lovitura liberă.

Citeşte şi Este cel mai rapid cartonaş roşu din istorie? Un jucător a fost eliminat după 5 secunde VIDEO

În zece jucători de câmp, FC Porto nu a reuşit să le facă faţă oaspeţilor, au câştigat cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Aleksandr Kerjakov în minutul 86.

Herrera, 23 ani, la primul său sezon cu FC Porto, a bifat 2 meciuri în campionat şi 2 în Liga Campionilor până acum.

Recordul lui Herrera urmează să fie confirmat oficial de UEFA.

Citeşte şi Cea mai rapidă şi stupidă eliminare a anului. Un portar a luat roşu în secunda 45 VIDEO