CEHIA-CROAŢIA 2-2 în Grupa C de la Euro 2016. Incidente GRAVE la St. Etienne

CEHIA-CROAŢIA 2-2. Cehia și Croația au terminat la egalitate, vineri, în etapa a doua din Grupa D de la EURO 2016, scor 2-2, după ce croaţii au condus cu 2-0 pânî în minutul 76.

17 iun. 2016, 17:56

CEHIA-CROAŢIA 2-2. Perisic a fost cel care a deschis scorul în minutul 37, iar în minutul 59 Rakitic avea să facă 2-0 pentru Croația. Meciul mergea într-o singură direcție până când Skoda, în minutul 76, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Cu patru minute înainte de final au avut loc și câteva incidente. Suporterii Croației au aruncat cu torțe pe teren și partida a fost întreruptă pentru cinci minute.

Arbitrul adițional a plecat din zona în care au fost aruncate torțele, iar pentru câteva minute partida a fost întreruptă. În tot acest timp, jucătorii Croației au încercat să-și potolească suporterii. Aceștia nu s-au calmat și au aruncat cu petarde, una dintre ele chiar i-a explodat unui steward la picioare, acesta căzând pe gazon.

Cu croații lipsți de concentrare după evenimentele create de fani, în prelungirile partidei Cehia a obținut un penalty după hențul lui Vida în careu și Necid a marcat sigur de la 11 metri.

CEHIA – CROAȚIA 2-2 (1-0)

Skoda 76, Necid 90+4p / Perisic 37, Rakitic 59

Cehia: Čech – Kadeřábek, Hubník, Sivok, Limberský – Plašil (Necid 86), Rosický – Krejčí, Skalák (Sural 67), Darida – Lafata (Skoda 67).

Croaţia: Subasic – Srna, Strinić (Vrsaljko 90+8), Ćorluka, Vida – Badelj, Modrić (Kovacic 62), Brozović, Rakitić (Schildenfield 90+6), Perišić – Mandžukić.