Cei doi pietoni loviţi intenţionat cu maşina de atacatorul de la mallul din Brăila, operaţi. Care este starea lor

Cei doi pietoni loviţi intenţionat duminică, pe şoseaua de centură a Brăilei, de şoferul de 20 de ani care a înjunghiat un bărbat şi a intrat apoi cu maşina în uşile de la intrarea în mall, rănind şapte persoane, au fost operaţi la Spitalul Judeţean de Urgenţă şi sunt în stare stabilă.
Iulian Tudor
12 nov. 2018, 11:25
Cei doi pietoni loviţi intenţionat cu maşina de atacatorul de la mallul din Brăila, operaţi. Care este starea lor

Este vorba despre doi şoferi de la societatea locală de transport în comun, SC Braicar SA, care se pregăteau să iasă pe traseu împreună cu mai mulţi colegi, moment în care au fost loviţi în plin de maşina condusă de şoferul de 20 de ani.

Atât bărbatul înjunghiat, în vârstă de 44 de ani, din comuna Cazasu, care a fost supus intervenţiilor chirurgicale, cât şi celelalte şapte persoane rănite la mall sunt stabile în momentul de faţă, potrivit informaţiilor furnizate de Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila.

Copiii răniţi în atacul de la mall au fost externaţi

Potrivit medicului Alina Neacşcu, purtător de cuvânt al Spitalului Judeţean Brăila, cei doi copii de 11 şi 13 ani răniţi în atacul de duminică au fost externaţi.

Autorul atacului de duminică în urma căruia au fost rănite zece persoane, Marius Valentin Parfenie, în vârstă de 20 de ani, a fost condamnat în 2017, de Judecătoria Brăila, la 6 luni de supraveghere ca măsură educativă, pentru comiterea în 2015, pe vremea când era minor, a infracţiunii de lovire sau alte violenţe, potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Brăila, Laura Dan.

Marius Valentin Parfenie împreună cu tatăl său au bătut cu ranga un bărbat până l-au băgat în spital, tatăl acestuia fiind condamnat la rândul lui la 8 luni de închisoare.

Zece persoane au fost rănite, în total, duminică, între care doi copii de 11 şi 13 ani, de un tânăr de 20 de ani, care a intrat cu maşina în uşile de acces de la mall-ul din Brăila, la puţin timp după ce a înjunghiat un bărbat şi a rănit doi pietoni aflaţi pe centura oraşului.

”Tânărul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând 0,37mg/l alcool. Acestuia i-au fost recoltate probe biologice, urmând a se stabili dacă se află sub influenţa altor substanţe”, a precizat Laura Dan.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a întâlnit cu Gică Hagi de Revelion: ”Nu-l mai băga pe ăla, te curăță” / ”Nici mie nu mi-ar conveni”
Capital.ro
EXCLUSIV Gelu Voican Voiculescu, dezvăluiri noi despre execuția soților Ceaușescu. Ion Iliescu a redactat cu mâna lui: A omis multe
Playtech.ro
După câte zile se schimbă lenjeria de pat. Intervalul de timp este mai mic decât credeai, spun experţii în curăţenie
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Denisa, iubita bărbatului care și-a pierdut viața la Buzău, mesaj sfâșietor pe internet. Tânăra face apel la oameni: ,,Am nevoie să vă treziți conștiința”
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
Prognoza meteo 9 ianuarie. Iarna își intră puternic în drepturi. ANM anunță cele mai afectate zone
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend