Cei mai periculoşi mafioţi italieni s-au refugiat în România. Cosa Nostra are afaceri de miliarde de euro în ţara noastră

Membri ai Cosa Nostra, una dintre cele mai mari organizaţii mafiote din Italia, a ajuns şi în România. Potrivit unui studiu al celor de la Organised Crimes Portfolio, proiect finanțat de Comisia Europeană, mafioţii au afaceri în România de peste 3,5 miliarde de euro.
Iulian Tudor
05 oct. 2016, 05:46
Cei mai periculoşi mafioţi italieni s-au refugiat în România. Cosa Nostra are afaceri de miliarde de euro în ţara noastră

Aproape 20 de mafioți periculoși care au fugit din Italia pentru a se ascunde de dușmani sau procurori au fost depistați în România în ultimul deceniu. Țara noastră a devenit, de altfel, un fel de filială europeană a Cosa Nostra. Pe plaiurile mioritice, mafioții italieni au inițiat afaceri ilegale prin care spălau bani sau chiar aveau fabrici de falsificat euro, dar și afaceri aparent legale, potrivit libertatea.ro. Mai mult, politicieni cu legături mafiote din Italia au încercat inclusiv să vândă arme în România.

Conform unor studii europene, România este statul unde Cosa Nostra are interese de până la 3,6 miliarde de euro, fiind după Italia și Spania, statul cel mai important pentru mafia din peninsula italică. Este vorba de studiul celor de la Organised Crimes Portfolio (OCP), proiect finanțat de Comisia Europeană. Cercetarea relevă că veniturile generate de crima organizată în UE sunt de cel puțin 110 miliarde euro. Din date reiese că România este o destinație favorită pentru mafioții care urmăresc să spele bani, Cosa Nostra având afaceri de 3,6 miliarde de euro.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Fosta soție a starului de la FCSB dă cărțile pe față despre motivele divorțului: ”Nu poți continua cu cineva când…”
Capital.ro
Legătura dintre Călin Georgescu și SIE. Traian Băsescu: Am discutat cu el, mi-am dat seama
Playtech.ro
Cum să usuci rufele mai repede în casă: metoda naturală care funcționează fără căldură
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl fetiței care s-a stins în clinica dentară face noi mărturii tulburătoare. Personalul ar încerca să mușamalizeze cazul: „Spuneau încontinuu: ”Să cheme băiatul cu camere”"
iamsport.ro
Radu Naum l-a făcut praf după Bosnia - România 3-1: ”Ar fi bine să nu îl mai vedem! E greu de acceptat, ustură tare de tot”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume