Cel mai bun elev din lume la Astronomie şi Astrofizica este român

Brăileanul Denis Turcu a reușit să scrie istorie, alături de alți patru colegi din România, reprezentând cu succes țara noastră la cea de-a VII-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Astronomie și Astrofizică, desfășurată la Volos, Grecia, în perioadă 27 iulie- 5 august 2013.
Iulian Tudor
26 mart. 2014, 13:52
Cel mai bun elev din lume la Astronomie şi Astrofizica este român

Echipa din Romania a obtinut cel mai bun rezultat dintre cele obtinute la toate editiile acestei competitii, doua medalii de Aur, doua de Argint si una de Bronz. O medalie de Aur a fost cucerita de Denis, el situandu-se chiar pe prima pozitie in clasament.

Denis Turcu a fost elev al Colegiului ”Nicolae Balcescu” din Braila. A plecat la Liceul International de Informatica din Bucuresti in clasa a IX-a, primind din partea scolii internationale private bursa completa, potrivit infobraila.ro.

In trei ani a obtinut numeroase premii la diferite concursuri la care a luat parte, insa cea mai importanta a fost performanta obtinuta la Olimpiada Internationala de Astronomie si Astrofizica.

Denis a fost singurul elev roman care a participat vara trecuta la un curs de ”Teoria numerelor” la scoala de vara de la Universitatea Standford, costurile fiind suportate in proportie de 90 la suta de universitate.

Vezi aici un INTERVIU cu Denis Turcu

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
”Cu cine vreți să jucați la baraj?”. Mihai Stoichiță a dat un răspuns bizar
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume