Cel mai mare festival muzical din Suedia, anulat din cauza violurilor. Sunt zeci de plângeri nesoluţionate

Organizatorii celui mai mare festival muzical din Suedia au anulat ediția din 2018 după o serie de violuri și alte agresiuni sexuale comise în acest weekend și în timpul ediției de anul trecut, acte calificate drept "respingătoare" de prim-ministrul Stefan Lofven.
Filip Stan
03 iul. 2017, 15:40
Cel mai mare festival muzical din Suedia, anulat din cauza violurilor. Sunt zeci de plângeri nesoluţionate

Anumiți bărbați, pentru că de bărbați este vorba, nu pot, în mod evident, să se comporte corect. Este o rușine. De aceea am decis să nu mai organizăm Bravalla în 2018„, au anunțat într-un comunicat organizatorii festivalului Bravalla, care s-a derulat între 28 iunie și 1 iulie în apropiere de Norrkoping. Poliția locală a informat luni că a primit patru plângeri pentru viol și 23 de plângeri pentru alte agresiuni sexuale. Potrivit responsabilului de anchetă Martin Hedberg, nici un suspect nu fusese identificat până luni. „Numeroase plângeri au fost depuse după producerea faptelor și nu avem la dispoziție decât semnalmente vagi„, a explicat el.

Prim-ministrul Stefan Lofven a acuzat acte „respingătoare” comise de „oameni mizerabili” și s-a pronunțat în favoarea recurgerii la mijloace de supraveghere video în cadrul acestui gen de manifestări. Ediția din 2016 a fost și ea marcată de agresiuni sexuale care, potrivit organizatorilor, pot explica relativă scădere a afluenței de public din acest an: au fost vândute 45.000 de bilete, față de 52.000 anul trecut.

Se vorbește mai puțin despre muzică decât despre infracțiuni și violențe„, și-a exprimat regretul Folkert Koopmans, președintele societății germane FKP Scorpio, care organizează festivalul, într-o declarație pentru agenția de presă suedeză TT.

Un val de agresiuni puse pe seama imigranților tineri la mai multe festivaluri muzicale suedeze în 2014 și 2015 a provocat o puternică dezbatere politică, dar ulterior majoritatea anchetelor au fost închise din lipsă de probe.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Aceasta a fost cea mai categorică victorie a României cu Turcia. Ce legătură are cutremurul din 1977
Capital.ro
Dezvăluirea anului despre Călin Georgescu: Dacă ești suveranist, cum se face că ai fost într-o organizație profund globalistă, masonică
Playtech.ro
La ce trebuie să fim atenți când cumpărăm ouă sau vopsea pentru Paște. Avertismentul ANPC pentru români
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Avertisment de la ANRE. „Odată începută o criză energetică, ea se termină undeva după 3-5 ani”
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj