Cel puţin 55 de morţi într-un atentat sinucigaş cu bombă la graniţa dintre India şi Pakistan

Cel puțin 55 de oameni au murit și peste 120 au fost răniți într-o explozie care a avut loc duminică în apropierea graniței dintre Pakistan și India, în timpul unei ceremonii care are loc zilnic la postul de frontieră Wagah, din orașul Lahore (estul Pakistanului), informează Reuters.
Alina Costache
02 nov. 2014, 15:37
Cel puţin 55 de morţi într-un atentat sinucigaş cu bombă la graniţa dintre India şi Pakistan

UPDATE: O grupare de militanți sunniți având legături cu rețeaua teroristă Al-Qaida a revendicat duminică atentatul sinucigaș de la postul de frontieră Wagah, din orașul Lahore (estul Pakistanului), la granița indo-pakistaneză.

‘A fost mâna noastră’, se menționează într-o declarație transmisă presei de către Ehsanullah Ehsan, purtător de cuvânt al facțiunii Jamaat ul Ahrar a talibanilor pakistanezi. ‘Vom continua să-i vizăm pe necredincioși’, a mai spus acesta, citat de DPA.

Cel puțin 55 de persoane au fost ucise într-un atentat sinucigaș cu bombă la granița dintre India și Pakistan.

Mass media locale au anunțat că explozia a fost provocată de un cilindru de gaz, dar o sursă din serviciul de informații citată de Reuters a declarat că autoritățile verificau dacă nu cumva a fost vorba de un atac sinucigaș.

La scurt timp, poliția pakistaneză a anunțat că explozia a fost de fapt un atac sinucigaș cu bombă.

În fiecare zi, înainte de apusul soarelui, militari din Pakistan și din India se strâng la punctul de trecere al frontierei de la Wagah, pentru a coborî simultan cele două steaguri naționale, ceremonie care atrage de fiecare dată un număr mare de oameni.

Potrivit Xinhua, peste 37 de oameni au murit și 50 au fost răniți după ce atacatorul sinucigaș s-a aruncat în aer în mijlocul mulțimii adunate să urmărească ceremonia de coborâre a drapelelor. Printre morți se numără femei și copii. Autoritățile pakistaneze avertizează că numărul morților ar putea crește deoarece mulți dintre răniți sunt în stare foarte gravă. În toate spitalele publice din Lahore a fost decretată stare de urgență. Potrivit poliției, atacul a fost comis de un tânăr de 18 ani care avea asupra lui 5 kilograme de explozibil.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Primele tensiuni la Universitatea Craiova! Conducerea îl acuză pe Coelho: „Să răspundă el! Avem bulevarde în apărare”
Capital.ro
A ieșit la pensie la 57 de ani și primește 6.006 lei. Ce arată decizia de pensionare
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat