Cel puţin 70 de morţi şi 110 răniţi într-o triplă explozie în Damasc, Siria

Cel puțin 70 de persoane au fost ucise și alte 110 rănite duminică într-o triplă explozie în apropierea sanctuarului șiit Sayeda Zeinab din sudul capitalei Damasc, conform unui nou bilanț furnizat de agenția oficială de presă siriană, transmite AFP.
Iulian Tudor
01 feb. 2016, 07:30
Cel puţin 70 de morţi şi 110 răniţi într-o triplă explozie în Damasc, Siria

UPDATE: Cel puțin 70 de persoane și-au pierdut viața duminică într-o explozie triplă în apropierea unui sanctuar șiit de la periferia Damascului, un atentat revendicat de gruparea Statul Islamic (SI), potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), citat de AFP.

Agenția Sana a raportat inițial 30 morți în cele trei explozii provocate, conform agenției, de o mașină capcană și de doi kamikaze.

Conform Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), 47 de persoane, printre care numeroși civili, au fost ucise în explozii. Bilanțul ar putea crește, în condițiile în care mulți răniți se află în stare gravă, a precizat OSDO.

‘Două explozii (de origine) teroristă — una a unei mașini-capcană, urmată de o alta a unui kamikaze — au avut loc în zona Sayeda Zeinab”, a relatat la rândul său postul oficial de televiziune sirian, care a vorbit despre „informații privind morți și răniți”, fără a oferi mai multe detalii.

Moscheea Sayeda Zeinab găzduiește mausoleul unuia dintre nepoții profetului Mahomed. Numeroși pelerini șiiți proveniți din Iran, Irak, Golf și Liban merg zilnic în pelerinaj în acest loc.

În februarie 2015, moscheea a fost ținta unui atac sinucigaș soldat cu patru morți și 13 răniți la un punct de control în apropierea sanctuarului. În aceeași lună, o explozie a vizat un autobuz cu pelerini șiiți libanezi care veneau la moschee, provocând moartea a cel puțin nouă persoane. Atacul a fost revendicat de Frontul Al-Nosra, ramura siriană a Al-Qaida.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
După ce a contestat “Legea Novak” la CCR, Nicușor Dan a plecat din România și s-a întâlnit cu celebrul fotbalist român: „O resursă neprețuită”. Foto
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Curentul se scumpește din ianuarie 2026. Calcul: cât vei plăti pentru 100 kWh
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dani Mocanu și fratele său rămân în Italia. Instanța a amânat hotărârea privind extrădarea acestora în România
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”