Cel puţin 56 de morţi în atentatul comis împotriva unei moschei şiite la Kabul

Atentatul comis vineri seara de gruparea jihadistă Statul Islamic (SI) împotriva unei moschei șiite din Kabul s-a soldat cu 56 de morți și 55 de răniți, potrivit unui nou bilanț furnizat de Ministerul de Interne afgan, relatează AFP.
Alina Costache
21 oct. 2017, 11:28
Cel puţin 56 de morţi în atentatul comis împotriva unei moschei şiite la Kabul

‘Bilanțul victimelor atentatului comis împotriva moscheii Imam Zaman a crescut la 56 de morți, între care femei și copii, și 55 de răniți’, a declarat sâmbătă purtătorul de cuvânt al ministerului, Najib Danish.

Un bilanț precedent indica 39 de morți și 55 de răniți, credincioși care au fost surprinși la sfârșitul rugăciunii de seară de un kamikaze care a deschis focul în interiorul moscheii după care și-a detonat centura cu explozibili.

Statul Islamic a revendicat atacul sinucigaș anunțând că ‘un turkmen a reușit să-și detoneze centura cu expozibili’ în această moschee aflată în partea de vest a capitalei Kabul, zonă cu populație majoritar șiită.

Un alt atentat a avut loc tot vineri și a vizat o moschee sunnită din centrul Afganistanului, atacul soldându-se cu cel puțin 20 de morți și 10 răniți, potrivit unui bilanț oficial.

Organizația ultraradicală sunnită îi consideră pe musulmanii șiiți ca fiind eretici și comit în mod constant atentate împotriva acestora în diferite țări, printre care Afganistan și Irak.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB după victoria cu Rapid: „E semnat!”
Capital.ro
Amendă între 1.800 și 4.000 lei. Șoferii din România trebuie să schimbe anvelopele. Pot rămâne fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, sfâşiată de durere la înmormântarea mamei. Marele absent de la tristul eveniment, vedetă nu a avut pe cine...
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Scene neverosimile la Digi Sport! Săpunaru a dat drumul scandărilor în direct: ”M**e, Steaua!”
MediaFlux
Raport teribil al Avocatului Poporului privind pensiile românilor: Se pune în pericol dreptul fundamental la pensie
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet