Cele mai BIZARE mituri sexuale, care dăinuie de mii de ani şi care te fac să râzi copios

Mituri despre sex şi organe genitale există o mulţime, dar cele mai bizare legende şi mituri sunt adunate în topul de mai jos.
Alina Costache
03 ian. 2016, 13:01
Cele mai BIZARE mituri sexuale, care dăinuie de mii de ani şi care te fac să râzi copios

Enki – Zeul Sumerian care a ”ejaculat Universul”.

Omenirea a înţeles destul de repede că există o legătură între sex şi creaţie, dar nimeni nu şi-a exprimat acest lucru mai literal şi succint decât sumerienii, al cărui Dumnezeu, Enki, a reuşit să creeze întreaga lume printr-o singură sesiune de … masturbare, scrie descopera.ro.

După ce, literalmente, Enki a ejaculat universul, zeul şi-a transformat atracţiile sale în terenurile aride din Orientul Mijlociu. El săpat două şanţuri masive folosind mădularul său erect pe post de lopată, şi apoi s-a masturbat în ele, creând Tigru şi Eufrat, care au format leagănul civilizaţiei. Revărsarea acestui torent de material seminal a creat primele plante. Enki a completat apoi „activitatea”, ejaculând fiinţe umane în lume. Argumentul sumerienilor era că şi oamenii fac la fel, nasc viaţă prin ejaculare.

Legenda lui Inuvayla’u, al cărui membru era cât un şarpe

Oamenii din Insulele Trobriand, din Papua Noua Guinee, au un dans tradiţional, cu o legendă în spatele ei, legenda Inuvayla’u. Inuvayla’u a fost liderul unui clan local, care a fost binecuvântat cu un penis foarte mare şi care se putea mişca ca un şarpe. El avea posibilitatea să facă sex cu o persoană de la distanţă. A fost o putere pe care ar fi folosit-o din belşug. A avut el o idee: să facă o gaură în peretele casei şi să-şi introducă acolo membrul, care târându-se pe drum ca un şarpe, intra prin casele oamenilor, detecta un vagin şi restul se înţelege.

În cele din urmă, locuitorii oraşului s-au enervat pe Inuvayla’u şi ”şarpele lui”, l-au înhăţat şi l-au aruncat într-un râu. Se pare că aceast gest l-a ruşinat şi l-a umilit pe Inuvayla’u, încât acesta a luat un topor cu care şi-a tăiat propriul penis în bucăţi şi l-a aruncat în pădure, înainte de a fugit în exil.

Numeroase legende despre venerarea vaginului

Oamenii Mehinaku din Amazon au un mod interesant de a interpreta limba. În loc de a spune „Mi-e sete”, vor spune „Mă doare limba”. În acelaşi mod, în loc de a spune „Eu sunt excitat”, vor spune „Organele mele genitale sunt înfometate.” Această metodă provoacă unele deranjanmente, dar pot fi explicate de o poveste din folclorul lor.

Conform legendei, vaginurile tuturor femeilor se pot detaşa, pe timp de noapte, de corpurile feminine şi se plimbă în jurul satului în căutarea hranei. În Amazon, în cazul în care te trezeşti din somn şi îţi găseşti camera de parcă ar fi percheziţionată, presupui imediat că un vagin a făcut-o.

Povestea spune că un bărbat s-a trezit în mijlocul nopţii şi a găsit un vagin rătăcit ce-i mânca resturile sale, aşa că el a încercat să-i dea foc. Vaginul speriat a fugit înapoi la proprietarul său, care s-a trezit în agonie cu pantalonii arşi. După acest eveniment, proprietara vaginului cu ghinion a informat celelalte femei să nu le lase să se plimbe pe timp de noapte. Şi din acel moment, vaginurile femeilor nu mai călătoresc liber, potrivit legendei.

Nativii din Hawaii au o poveste similara despre zeiţa Kapo-kohe-lele, literalmente tradus în „Kapo cu vagin zburător”. Kama-pua’ a vrut să se căsătorească cu Kapo, sora lui Pele, dar ea a respins avansurile lui. Kama-pua’a ameninţat că o va viola pe Pele, dacă Kapo va continua să-l ignore. Kapo a găsit o soluţie salvatoare. Ea şi-a extras vaginul şi l-a aruncat ca pe un Frisbee. Kama-pua’a a urmărit vaginul şi nu s-a mai întors.

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Orașul subteran în care populația s-a ascuns din cauza temperaturilor ridicate. Casele se află în mine vechi
Capital.ro
Anunțul lui Călin Georgescu înainte de alegeri. A recunoscut în direct: Cunosc scenariul!
Playtech.ro
Meteorologii Accuweather, îngrijoraţi de fenomenul periculos care va lovi România în iunie. Nu a mai fost aşa de ani de zile
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
Măcelul cumplit care a încheiat cel de-al Doilea Război Mondial în Europa. Răzbunarea cruntă care a cutremurat Balcanii
wowbiz.ro
S-a aflat CAUZA MORȚII Cristinei Deleanu! Soțul ei, Eugen Cristea, a mărturisit ce a răpus-o pe celebra actriță
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Vreme foarte rea în România. Frig și vânt cumplit
Ego.ro
Irina Deleanu a murit! Imagini rare cu actrița, în tinerețe
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Ei sunt elevii care nu vor avea vacanță de Rusalii 2025
Cancan.ro
Eugen Cristea, PRIMELE declarații după moartea Cristinei Deleanu: 'Sâmbătă noaptea a făcut o criză îngrozitoare și...' 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se dau 7.500 de euro pentru proprietarii de mașini vechi. Anunțul oficial de la minister: Este rezonabil!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Alertă de călătorie de nivel maxim pentru Libia. MAE îi îndeamnă pe românii de acolo să părăsească de urgență țara
Pensionarii, obligați să returneze pensia. Ordin de la Ministerul Muncii. Cine sunt cei care trebuie să de banii înapoi
MediaFlux
Sondaj de ultimă oră la prezidențiale! Pe cine vor pune românii ștampila la alegerile din Turul 2
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Surpriza anului 2025. Țara europeană care cucerește turiștii cu prețuri mici și peisaje spectaculoase