Cele mai frecvente boli de piele care apar vara

Cea mai frecventă problemă a pielii în timpul verii o constituie arsurile solare, însă există alte afecţiuni mai puţin cunoscute, care vă pot strica vacanţa dacă nu sunt tratate corespunzător.
Filip Stan
30 iun. 2014, 19:29
Cele mai frecvente boli de piele care apar vara

1. Infecţiile fungiceCea mai frecventă infecţie fungică ce poate apărea în timpul verii este pitiriazisul versicolor (tinea versicolor), întâlnită mai ales în regiunile umede, de exemplu, la tropice. Însă, în timpul verii, această infecţie se manifestă şi în alte părţi ale lumii, sub forma unor cruste apărute pe spate, piept şi gât, scrie doctorulzilei.ro.

Cel mai simplu mod de prevenire a acestor infecţii fungice este igiena: faceţi duş după activităţile sportive solicitante, mai ales dacă umiditatea din atmosferă este ridicată. Dermatologii recomandă folosirea săpunului cu zinc pirition, pentru a împiedica dezvoltarea micozelor. Dacă simptomele persistă, consultaţi medicul specialist.

2. Dermatita de contact. Dermatita de contact se referă la orice tip de afecţiune provocată de contactul cu plante şi produse alergenice, riscul fiind prin urmare mai crescut când mergeţi în vacanţă cu cortul. Această afecţiune provoacă mâncărimi, înroşirea şi uneori cojirea pielii, iar, în cazuri mai grave, băşici, urticarie şi inflamaţii.

Citeşte şi Ce pericole îi pândesc pe cei care se scaldă în râuri în timpul verii VIDEO

Trataţi această afecţiune cu unguente cu hidrocortizon care pot fi cumpărate de la farmacie fără reţetă, iar, dacă dermatita este mai gravă, medicul va prescrie medicamente cu steroizi.

3. Foliculita. Dacă faceţi sport în timpul verii îmbrăcaţi în haine strâmte şi din fibre sintetice, sunteţi expuşi riscului de a dezvolta foliculită, o infecţie bacteriană extrem de frecventă când se înregistrează temperaturi ridicate, care se manifestă prin apariţia unor băşicuţe roşii la nivelul umerilor, coapselor şi feselor.

Pentru prevenirea foliculitei, faceţi duş şi schimbaţi echipamentul sportiv imediat după terminarea exerciţiilor fizice. Pentru tratarea acestei infecţii, dermatologii recomandă folosirea unor geluri de duş şi săpunuri antibacteriene, iar, în cazuri mai severe, mergeţi la medic pentru prescrierea unor medicamente cu administrare orală.

4. Infecţia cu Molluscum Virus. Infecţia cu acest tip de virus este întâlnită mai ales în cazul copiilor care merg la piscină.

Pentru prevenirea acestei infecţii, asiguraţi-vă că piscina este igienizată periodic şi faceţi duş imediat după ce ieşiţi din piscină. O igienă riguroasă este cea mai bună metodă de prevenire a infecţiei cu Molluscum Virus.

Citeşte şi Top cele mai frecvente boli de vară la copii

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
George Puşcaş, out din lot la Dinamo – FCSB! Oficialii au încercat să-l aducă de urgenţă pe Alex Pop de la propria nuntă, dar atacantul a pierdut avionul! Update exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin, prima reacție privind drona de la Galați: Rusia e pregătită să facă o anchetă, nimeni nu poate spune proveniența
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți