Cele mai temute grupări interlope din Bucureşti se pregătesc de război. „Armată” de 300 de oameni stransă lângă capitală, gata de luptă

Unul dintre cele mai violente clanuri care operează în București ar fi declarat război grupării Caran, slăbită după descinderile din noiembrie ale polițiștilor și procurorilor DIICOT.
Filip Stan
07 mart. 2024, 19:15
Cele mai temute grupări interlope din Bucureşti se pregătesc de război.

Pentru a face o demonstrație de forță, rivalii Caranilor au mobilizat aproximativ 300 de oameni gata de luptă, într-o localitate situată nu departe de Capitală.

Clanul Caran a fost destructurat în noiembrie anul trecut după ce ofițerii specializați în investigarea grupărilor violente din cadrul Poliției Române și procurorii DIICOT au organizat peste 80 de percheziții în București și județele Ilfov, Dolj, Gorj, Timiș și Brăila, conform Gandul. Potrivit anchetatorilor, gruparea era condusă de frații Costel, Aurel și Emil Răducan, trei dintre cei patru frați cunoscuți sub numele de Caran.

Originari din satul Piteasca, județul Ilfov, Costel, Aurel, Emil și Ștefan Răducan au venit la București când erau încă mici, aduși cu căruța de tatăl lor, Mitu al lui Caran. Aceștia fuseseră izgoniți de acasă de un clan rival, cunoscut și astăzi sub numele de Zoicăreanu.

În Capitală, clanul s-a dezvoltat, iar membrii acestuia s-au impus prin fapte de mare violență, comise, în general, cu sprijinul altor grupări care s-au pus în solda lor, așa cum a fost cazul unei părți din clanul Duduienilor.

Deveniți foarte bogați în special de pe urma faptelor de cămătărie și taxelor de protecție, Caranii au atras atenția și altor grupări infracționale.

Citeşte şi: VIDEO Bărbat din Ploieşti, atacat cu bâte şi topoare în plină stradă, în timp ce era pasager într-un Bolt

Potrivit unor surse judiciare, după descinderile DIICOT din toamna anului trecut, soldate cu arestarea preventivă a fraților Caran, la nici 30 de kilometri de București, în localitatea călărășeană Fundeni Frunzănești, liderii temutului clan Chira ar fi organizat o adunare la care s-ar fi stabilit că a venit momentul să doboare supremația Caranilor.

Îmbogățiți la rândul lor de pe urma traficului cu țigări de contrabandă, aceștia ar fi decis că este un moment propice să preia afacerile clanului Caran. Un prim semnal că războiul stă să înceapă a avut loc, recent, la clubul Atmosphere din Herăstrău.

Acolo, Aurel Caran ar fi avut un conflict cu un interlop cunoscut sub numele de Robert Chira și puțin a lipsit ca cei doi să nu se încaiere. Ulterior, fratele lui Aurel, Costel Caran, liderul de facto al clanului, ar fi avut o întâlnire cu Albert Chira, un lider al grupării rivale.

Cei doi s-ar fi amenințat reciproc, însă nu ar fi recurs la acte de violență. Totuși, conform surselor citate, liderii clanului Chira ar fi strâns, la Fundeni Frunzănești, aproximativ 300 de bărbați, pentru a le arăta rivalilor că sunt numeroși și gata de luptă.

Citeşte şi: Bărbat rănit după ce a căzut cu mașina de pe un pod, în Cluj-Napoca

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Ştefan Baiaram visează la mutarea carierei în vară: “Îmi doresc un trofeu cu Universitatea Craiova şi un transfer în Top 5”. Exclusiv
Capital.ro
Legea privind plata pensiilor private, adoptată de Camera Deputaților. Câți bani se vor putea încasa din Pilonul 2. Decizie oficială
Playtech.ro
Cel mai important detaliu despre calcularea impozitului la mașină în 2026, explicat de RAR. Cum identifici norma Euro din CIV
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Cât te costă să-l aduci pe Moș Crăciun la tine acasă. Mediul online este invadat cu anunțuri spectaculoase
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet