Celebru rapper, ucis înainte de concert. Artistul avea doar 35 de ani

Unul dintre cei mai cunoscuţi rapperi ai Africii de Sud, Kiernan Forbes, cunoscut sub numele AKA, a fost împuşcat mortal la Durban, în apropierea unui restaurant.
Alina Costache
11 feb. 2023, 20:13
Celebru rapper, ucis înainte de concert. Artistul avea doar 35 de ani

Doliu în lumea muzicii! Cunoscutul rapper AKA a fost ucis, chiar înainte de un concert. Rapper-ul sud-african, al cărui nume real era Kiernan Jarryd Forbes, a fost împuşcat în faţa unui restaurant din Durban, vineri seară. Artistul avea 35 de ani.

Pe lângă AKA, a fost ucis și un prieten apropiat lui, antreprenorul Tebello Motsoane.

Cei doi urmau să meargă la un club de noapte pentru un concert, în momentul în care au fost împuşcaţi. Deocamdată nu se știe care a fost cauza atacului aramat.

Potrivit colonelului Robert Netshiunda, din cadrul poliţiei sud-africane, rapperul şi prietenul său mergeau spre maşină în momentul în care de ei s-au apropiat doi bărbaţi înarmaţi, care i-aau împuşcat de la distanţă mică. După crimă, cei doi agresori au fugit .

AKA şi-a început cariera muzicală ca parte a grupului rap Entity, după care a decis să continue solo, câştigând apoi mai multe premii în Africa de Sud. În plan internaţional, a fost nominalizat de câteva ori pentru Black Entertainment Television Awards în SUA şi o dată la MTV Europe Music Awards.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Mihai Stoica are un remarcat surpriză la Universitatea Craiova: ”Foarte, foarte bun”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A trăit o viață la care doar unii ar putea visa. A fost o legendă
Playtech.ro
Prognoza meteo pentru iarna 2025-2026. ANM anunţă ninsori chiar în decembrie
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O șoferiță și fiicele ei au ajuns în stare gravă la spital, după ce s-au izbit cu mașina de un TIR! Manevra care a costat-o scump pe femeie | VIDEO
iamsport.ro
A participat la Jocurile Olimpice, iar acum e în TOP 10 cei mai căutați fugari! Detalii șocante și recompensă de 15 milioane de dolari
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume