CELTIC GLASGOW – CFR CLUJ 3-4. Victorie EROICĂ pentru campioana României. PLAY OFF cu SLAVIA PRAGA

CFR Cluj s-a calificat, marţi, în play-off-ul Champions League, după ce s-a impus cu 4-3 în meciul retur cu Celtic Glasgow, după 1-1 în Gruia. Campioana României va juca pentru un loc în grupe cu Slavia Praga, echipa lui Nicolae Stanciu şi Alexandru Băluţă, iar dacă va fi eliminată va intra automat în grupele Europa League.

13 aug. 2019, 20:21

CFR Cluj a început curajos şi a deschis scorul în minutul 27, prin Deac. În partea secundă a jocului, Forrest a restabilit egalitatea în minutul 51, iar după doar zece minute, Edouard a dus-o pe Celtic în avantaj. În minutul 74, Omrani a transformat un penalty și a readus speranța în tabăra clujenilor. Totuși, scoțienii au egalat din nou, după doar două minute, prin Christie. Calificarea a decis-o Omrani, în minutul 80, când l-a învins pe portarul lui Celtic, dar Țucudean a avut prim-planul în ultimul minut al prelungirilor, când a adus victoria pentru CFR Cluj.

CELTIC GLASGOW – CFR CLUJ 3-4 (0-1), 1-1 în tur

Forrest 51, Edouard 61, Christie 76 / Deac 27, Omrani 74, 80, Țucudean 90+6

CELTIC GLASGOW: Bain – Ajer, Simunovic, Elhamed – Forrest, Christie, Brown (88 Bayo), Johnston (75 Morgan) – Ntcham (83 Griffiths), McGregor, Forrest. Antrenor: Neil Lennon.

CFR CLUJ: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Luis Aurelio (78 Al. Păun) – Deac, Rondon (46 Ţuicudean), Omrani (84 A. Mureşan). Antrenor: Dan Petrescu.