Celulă de criză la Guvern după inundațiile catastrofale din Spania. 22 de români sunt dați dispăruți

Premierul Ciolacu i-a convocat pe miniștrii din Guvern și pe reprezentanții mai multor instituții guvernamentale pentru a discuta despre situația românilor din Spania afectați de inundații.
Filip Stan
31 oct. 2024, 11:40
Celulă de criză la Guvern după inundațiile catastrofale din Spania. 22 de români sunt dați dispăruți

La întâlnirea oficială au fost convocați miniștrii Afacerilor Externe, Luminița Odobescu, Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, Sănătății, Alexandru Rafila, Transporturilor, Sorin Grindeanu, reprezentanții Departamentului pentru Românii de Pretutindeni și Departamentului pentru Situații de Urgență.

Citește și Marcel Ciolacu, despre scandalul ”fermelor de troli”: ”Domnul Geoană trebuie să lămurească. Statul este îndreptățit să prevină și să ia măsuri dacă există suspiciuni. Și sunt”

Se va discuta despre măsuri de sprijin pe care statul român le poate oferi acesor români afectați de inundații.

Guvernul României, prin Ministerul Afacerilor Externe, Ambasada României la Madrid și Consulatul României la Castellón de la Plana, verifică informațiile privind dispariția a 22 de cetățeni români, ca urmare a inundațiilor produse în Spania, și mențin legătura cu autoritățile spaniole, pentru a sprijini demersurile necesare.

Cel puțin 22 de români sunt dați dispăruți în urma inundațiilor din Spania. anunță MAE, într-un comunicat, în care precizează că verificările sunt în curs. MAE a cerut autorităților din Valencia să anunțe oficiul consular cu privire la existența unor posibili cetățeni români printre victimele și persoanele afectate de inundațiile soldate cu cel puțin 95 de morți. Bilanțul nu este însă cel final, mulți oameni fiind dați încă dispăruți. Unii au rămas izolați în zone în care nu mai este semnal la telefon și nu pot lua legătura cu rudele.

Citește și Marcel Ciolacu spune că va cere desecretizarea informațiilor privind vila din București ce ar fi renovată pentru Klaus Iohannis

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Jucătorul adus la națională de Mircea Lucescu, aproape de un transfer spectaculos! În negocieri cu fosta adversară a lui FCSB
Capital.ro
Noi detalii din dosarul azilelor din Bihor. Procurorii DIICOT susțin că au găsit sute de carduri bancare și sociale la percheziții
Playtech.ro
Lista greșelilor din trafic care aduc cele mai multe amenzi turiștilor în Grecia. La ce trebuie să fie atenți românii care merg cu mașina în vacanță
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Naum, oripilat de ce i s-a povestit în direct: ”Poftim? Ce ai cu ei?!”
MediaFlux
La 75 de ani și după patru căsnicii ratate, celebra actriță s-a logodit din nou: „El este alesul!”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?