Cetăţeni români răniţi în Serbia, repatriaţi cu aeronave ale SMURD

Trei cetățeni români răniți grav într-un accident rutier petrecut pe 23 iulie în Serbia au fost repatriați vineri cu trei aeronave SMURD, a informat DSU.
Iulian Tudor
05 aug. 2016, 18:50
Cetăţeni români răniţi în Serbia, repatriaţi cu aeronave ale SMURD

„Avionul SMURD a plecat spre Belgrad pentru a aduce un bărbat în vârstă de 36 de ani, care era internat cu multiple traumatisme în secția de terapie intensivă a spitalului din Belgrad. Această misiune a fost efectuată de o echipă medicală de la Spitalul de Urgență Floreasca. Pacientul a fost transportat la Spitalul Elias din București. A doua misiune a fost efectuată de piloții și cadrele medicale de la Punctul Aero-medical de la Craiova, care au preluat un bărbat în vârstă de 34 de ani de la spitalul din Sremska Mitrovica. Aceasta a fost supus unei intervenții chirugicale în Serbia și era intubat. Cea de-a treia misiune a fost efectuată de piloții și cadrele medicale de la Punctul Aero-medical de la Craiova. Ei au preluat un pacient intubat, o femeie în vârstă de 30 de ani, de la spitalul din Novi Sad. Pacienții repatriați cu elicopterele SMURD au fost duși la Timișoara”, a precizat DSU într-o postare pe pagina de Facebook, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Accident grav în Bistriţa, cu şapte răniţi, între care trei copii. S-a intervenit cu elicopterul SMURD

Pentru această misiune s-au folosit avionul SMURD Cessna și două elicoptere SMURD, iar misiunea de repatriere a fost efectuată la solicitarea Ministerului Afacerilor Externe.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Germania ia în calcul să nu meargă la Cupa Mondială din cauza lui Donald Trump! Și alte naționale europene ar putea boicota turneul final
Capital.ro
Proprietarii de apartamente și garsoniere, taxați în plus. Se va achita mai mult la întreținere: Administratorii nu vor avea alternative
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend