CFR Călători trece pe pierderi în 2017, din cauza reducerii cu 10% a subvenţiilor, operată la rectificarea bugetară

CFR Călători estimează pentru anul în curs pierderi în valoare de 90,521 milioane de lei, potrivit proiectului de Hotărâre a Guvernului privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli rectificat pe anul 2017 al companiei, publicat luni pe site-ul Ministerului Transporturilor, față de un profit brut de 1,475 milioane de lei prevăzut în proiectul de buget publicat pe 30 martie 2017.
Iulian Tudor
06 nov. 2017, 17:05
CFR Călători trece pe pierderi în 2017, din cauza reducerii cu 10% a subvenţiilor, operată la rectificarea bugetară

Aceste pierderi sunt generate de reducerea cu 10,02% operată la rectificarea bugetară din august 2017 a compensațiilor ce trebuiau acordate companiei.

Potrivit instrumentului de motivare care însoțește proiectul de HG, schimbările preconizate vizează modificarea alocațiilor de la bugetul de stat sub forma subvențiilor conform prevederilor Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 63/2017 cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2017.

Astfel, veniturile totale estimate de companie pentru 2017 se ridică la 2,159 miliarde de lei, față de 2,272 miliarde de lei prevăzute în proiectul din martie, iar cheltuielile totale sunt de aproape 2,250 miliarde de lei, comparativ cu 2,271 miliarde de lei, în martie. Subvențiile prevăzute în proiectul inițial se ridicau la 1,214 miliarde de lei, în timp ce în documentul actual sunt de 1,092 miliarde de lei.

Din totalul cheltuielilor, 791,835 milioane de lei reprezintă cheltuieli cu personalul, din care 633 milioane de lei cheltuieli de natură salarială.

Numărul de personal prognozat la finele anului este de 13.014, iar câștigul mediu lunar pe salariat determinat pe baza cheltuielilor de natură salarială se ridică la 3.993,59 lei.

Compania are prevăzute cheltuieli pentru investiții în valoare de 75,4 milioane de lei. Plățile restante înregistrate de companie sunt în valoare de 119,96 milioane de lei, iar creanțele restante sunt de 60 de milioane de lei.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România