CFR CLUJ – ASTRA 1-3 în prima manşă din semifinalele CUPEI ROMÂNIEI

CFR Cluj, a pierdut, miercuri, prima manşă a semifinalelor Cupei României, pe teren propriu, scor 1-3 cu Astra Giurgiu.

03 apr. 2019, 18:41

Astra Giurgiu a învins-o pe CFR Cluj, în tur, chiar în „Gruia”, scor 3-1, şi este favorită la calificarea în finala Cupei României. Dan Petrescu a apelat la o formulă experimentală, dorind să odihnească majoritatea titularilor pentru jocul împotriva Craiovei din week-end. Doar cu Camora și Ioniță dintre jucătorii obișnuiți în primul 11, CFR a luat primul gol după doar 4 minute, de la Vali Gheorghe. Bud a egalat în minutul 15, cu o lovitură de cap bine plasată. Avea să fie 2-1 pentru Astra până la urmă la pauză, după ce Begue a înscris din pasa lui Radunovici în minutul 35. Butean (52) a înscris și el în poarta campioanei, după ce mingea i-a venit la picior din bară.

CFR CLUJ – ASTRA GIURGIU 1-3 (1-2)

Bud 15 / V. Gheorghe 5, Begue 35, Butean 51

CFR Cluj: Fernandez – Peteleu, Lang, A. Mureşan, Camora – Hoban, Males (Omrani ’61) – Ioniţă (Deac ’60), Moutinho (Păun ’79), Costache – Bud. Antrenor: Dan Petrescu

Astra Giurgiu: Silva – Butean, Cestor, Crişan, Radunovic – Begue (Balaure ’60), Mrzljak, Pires, Gheorghe (Roşu ’83) – Alibec, Zoua (Llullaku ’57). Antrenor: Costel Enache

În a doua semifinală se întâlnesc CSU Craiova şi Viitorul, joi, de la ora 20:00.