CFR Cluj, eliminată în 16-imi din Cupa României. Ardelenii cuceriseră trofeul de patru ori

CFR Cluj este formaţia cu numele cel mai răsunător care părăseşte Cupa României în faza 16-imilor, liderul Ligii 1 pierzând la Botoşani în urma loviturilor de departajare.

26 oct. 2017, 17:52

CFR Cluj a deschis scorul cu trei minute înainte de pauză, prin Omrani, însă Rodriguez a egalat pentru gazdele de la Botoşani, în minutul 69. 1-1 a rămas scorul până la final şi după cele două reprize de prelungiri, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri.

Primul a ratat Dan Nistor, de la CFR, care a deschis a doua serie de lovituri, apoi portarul Botoşaniului a parat lovitura lui Al. Păun care a deschis a patra serie de lovituri. Moldovenii conduceau deja cu 3-2, iar Bordeianu a avut calificarea în gheată, însă goalkeeper-ul ardelenilor a intuit colţul execuţiei şi a parat mingea. Imediat însă Ciprian Deac a irosit orice şansăn a CFR-ului de a merge mai departe, trimiţând în transversală.