CFR CLUJ – U CLUJ 0-0, în semifinalele Cupei României. „U” a ratat o lovitură de la 11 metri

În prima manşă a semifinalelor Cupei României, miercuri seara, CFR Cluj şi Universitatea Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0. CFR a jucat cu un om mai puţin din minutul 8, după eliminarea lui Ene, iar "şepcile roşii" au ratat o lovitură de la 11 metri. Cealaltă semifinală se dispută joi seara, între Petrolul Ploieşti şi Steaua.

04 mart. 2015, 21:43

CFR Cluj a rezitat mai bine de 80 de minute fără să primească în gol în faţa concitadinei Universitatea, în prima manşă a semifinalelor Cupei României, disputată miercuri seara, în Gruia. Oaspeţii nu au reuşit să valorifice avantajul omului în plus, după eliminarea lui Ene, care l-a faultat în careu pe Lemnaru (min. 8) şi, mai mult, n-au reuşit să înscrie nici de la punctul cu var.

Acelaşi Lemnaru a executat lovitura de la 11 metri, însă a bătut slab, iar portarul CFR-ului, Mincă, a apărat. În minutul 24 „U” Cluj a avut şi o bară, însă mingea expediată de Ceppelini, din lovitură liberă de la 20 de metri, a întâlnit transversala.

Returul întâlnirii CFR Cluj – Universitatea se va disputa pe 1 aprilie, pe Cluj Arena.

Joi seara, de la ora 21.30, la Ploieşti se va juca a doua semifinală a Cupei României, între Petrolul şi Steaua.