CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1 în prima manşă a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Oaspeţii au egalat în minutul 90+3

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, marţi, pe teren propriu cu campioana Elveţiei, Young Boys Berna, în manşa I a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Returul va avea loc pe 10 aprilie.

03 aug. 2021, 23:07

CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1. Dacă va trece de Young Boys, CFR Cluj va juca în play-off-ului Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia). În caz contrar, campioana României va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1

Au marcat: Manea ‘4 / Sierro ’90+3.

1-0, min. 4: Deac a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Omrani a deviat uşor balonul cu capul şi Manea, aflat într-o poziţie suspectă de ofsaid, a trimis cu coapsa mingea în poartă, de pe linia de şase metri;

1-1, min. 90+3: Aebischer a executat o lovitură liberă de la 17 metri, Arlauskis a respins în lateral, dar Sierra a fost pe fază şi a trimis balonul în plasă.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor, Camora – Susici, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache ’85) – Deac – Alibec (Păun ’22), Omrani (Debeljuh ’62). Antrenor Marius Şumudică;

Young Boys: Von Ballmoos – Hefti, Camara (Rieder ’56), Zesiger, Garcia (Lefort ’71) – Ngamaleu (Spielmann ’71), Aebischer, Martins (Sierro ’84), Fassnacht (Lauper ’56) – Elia, Siebatcheu. Antrenor David Wagner.

Cartonaşe galbene: Susici ’45+4, Deac ’90+2.

Arbitri: Danny Makkelie – Hessel Steegstra şi Jan de Vries – Allard Lindhout (toţi din Olanda).