Chelsea a câştigat UEFA Europa League după 4-1 în finală cu Arsenal REZUMAT VIDEO

Chelsea a câştigat, miercuri, UEFA Europa League, după 4-1 în finala cu Arsenal jucată pe Stadionul "Olimpic" din Baku, Azerbaidjan.

29 mai 2019, 20:29

Arsenal pornit mai tare, cu presing și acțiuni în viteză. Lacazette ar fi vrut penalty în minutul 18, când Kepa l-a șters ușor cu mănușa pe gleznă, dar și arbitrul Rocchi, și VAR au refuzat lovitura de pedeapsă. Bara lui Xhaka n-a ajutat nici ea. Chelsea, care a așteptat ceva timp să-și descifreze adversarul, a găsit loviturile devastoare. Până la pauză, a ochit poarta de două ori. Nu a înscris. Apoi, s-a dezlănțuit. Trei mingi cadrate, trei goluri într-un sfert de oră. Arsenal a reacționat, de-abia atunci, Iwobi a reușit un gol splendid la întâiul său șut pe poartă. Prea târziu. Hazard a mai punctat o dată, după o altă combinație de efect cu Giroud.

Chelsea a câștigat Europa League. Iar Maurizio Sarri a cucerit primul său trofeu din carieră. La 60 de ani!

CHELSEA – ARSENAL 4-1 (0-0)

Giroud 49, Pedro 60, Hazard 65p, 72 / Iwobi 69 (GOLURILE VIDEO AICI)

CHELSEA: Kepa – Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson – Kante, Jorginho, Kovacic (76 Barkley) – Pedro (71 Willian), Giroud, Hazard (89 Zappacosta). Antrenpr: Maurizio Sarri.

ARSENAL: Cech – Sokratis, Koscielny, Monreal (66 Guendouzi) – Maitland-Niles, Torreira (66 Iwobi), Xhaka, Kolasinac – Ozil (78 Willock) – Lacazette, Aubameyang. Antrenor: Unai Emery.