China a raportat două cutremure majore, la interval de 10 secunde. Anunţul autorităţilor a venit imediat

Administraţia pentru cutremure din China a anunţat, vineri, că a raportat din greşeală două seisme majore, alertele fiind de fapt "scurgeri accidentale" în spaţiul public ale unei simulări.
Ionela Marcu
20 apr. 2018, 06:16
China a raportat două cutremure majore, la interval de 10 secunde. Anunţul autorităţilor a venit imediat

Joi seară, administraţia a anunţat pe site-ul său că au avut loc două cutremure cu magnitudinea de 6,5 grade, la doar zece secunde distanţă unul de celălalt, în colţuri opuse ale ţării, în regiunea Xinjiang din extremitatea vestică şi în provincia Yunnan din sud-vestul ţării.

Informaţia a fost afişată pe site-ul instituţiei timp de cel puţin o oră, însă nu a fost difuzată şi pe microblogul acesteia, sursa din care mulţi chinezi află despre seismele produse în ţara lor.

Într-un comunicat publicat pe site-ul oficial, administraţia a declarat că alertele au făcut parte din exerciţiile de răspuns la situaţii de urgenţă. „O scurgere accidentală a simulării de cutremur a fost preluată de media şi dus la o neînţelegere„, a indicat instituţia.

După ce s-a întâmplat acest lucru, administraţia noastră a solicitat imediat serviciilor competente să şteargă informaţiile incorecte„, se mai arată în comunicat.

China este o ţară cu intensă activitate seismică, frecvent afectată de cutremure importante. În urmă cu un deceniu, pe 12 mai 2008,un seism cu magnitudinea 7,9 a zdruncinat provincia Sichuan din sud-vestul ţării şi a provocat decesul a peste 85.000 de persoane.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Oleksandr Romanchuk, mărturii cutremurătoare despre războiul din Ucraina: “Mi-am pierdut prieteni care luptau pe front!”
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Curentul se scumpește din ianuarie 2026. Calcul: cât vei plăti pentru 100 kWh
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dani Mocanu și fratele său rămân în Italia. Instanța a amânat hotărârea privind extrădarea acestora în România
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”