Chirurg de la Spitalul Județean Sibiu, acuzat că tratează pacienții în stare de ebrietate. DSP face controale

Un chirurg de la Spitalul Județean de Urgență Sibiu este acuzat că tratează pacienții în stare de ebrietate. DSP face deja controale
Alina Costache
28 mai 2024, 14:55
Chirurg de la Spitalul Județean Sibiu, acuzat că tratează pacienții în stare de ebrietate. DSP face controale

Un medic chirurg de la Spitalul Județean de Urgență Sibiu este acuzat că tratează pacienții în stare de ebrietate. Inițial, managerul unității medicale, mediul Daniel Chelcea, a declarat marți, pentru Agerpres, că va declanșa o cercetare administrativă prin Comisia de Etică, după ce chirurgul Iulian Făgețan a fost acuzat de mai mulți colegi că s-ar fi prezentat și ar fi tratat pacienți sub influența băuturilor alcoolice.

DSP controlează Spitalul Județean Sibiu, după ce un chirurg a fost acuzat că tratează pacienții în stare de ebrietate

Direcția de Sănătate Publică a anunțat că face verificări la Spitalul Județean.

„În urma informaţiilor din social media, legate de un medic chirurg din SCJU Sibiu care tratează pacienţii sub influenţa băuturilor alcoolice, DSP Sibiu s-a autosesizat şi, prin Serviciul de Inspecţie Sanitară, a declanşat un control, aflat momentan în desfăşurare”, a anunţat purtătorul de cuvânt al DSP Sibiu, Simona Berariu.

Citește și: Alexandru Rafila, hotărât să facă ordine în spitalele din România! „Trebuie să avem o lege unitară pentru malpraxis”

Medicii care îl reclamă pe medicul Iulian Făgeţan au adresat o sesizare scrisă conducerii spitalului sibian, în urmă cu aproape o săptămână, pe 23 mai, în care scriu printre altele, următoarele: „începând cu luna ianuarie dr. Făgeţan Iulian se prezintă şi tratează pacienţi sub influenţa băuturilor alcoolice. Suntem un grup de medici primari, specialişti şi rezidenţi intrigaţi şi revoltaţi de situaţia la care ne supunem cu toţii în cadrul acestui spital. Dorim să se efectueze de urgenţă o anchetă şi să luaţi atitudine în acest sens.”

Iulian Făgeţan conduce Compartimentul Clinic de Chirurgie Orală şi Maxilo-Facială din Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu.

Citește și: Situație îngrijorătoare în România. Copiii ajung la spital cu supradoză de antidepresive, în timp ce alții le combină cu alcool

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Curtea de Conturi a făcut prăpăd la Federația Română de Taekwondo! Unde s-au evaporat banii de la Agenția Națională pentru Sport
Capital.ro
Google Assistant dispare de pe telefoane și nu numai. Utilizatorii vor fi mutați obligatoriu la Gemini
Playtech.ro
Stagiul de cotizare pentru femei crește din august 2026. Cine trebuie să aibă mai mulți ani de contribuții
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Încă un război în Ucraina. Rusia are un plan care vizează orașe îndepărtate
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România