Chişinăul doreşte ca NATO să recunoască statutul de neutralitate a Republicii Moldova

Chișinăul ar putea veni cu inițiativa semnării cu NATO a unui acord în care aceasta să recunoască neutralitatea Republicii Moldova, a anunțat marți președintele moldovean Igor Dodon, în timpul unei conferințe de presă la finalul întrevederii avute la Moscova cu omologul său rus Vladimir Putin, informează TASS, citată de Agerpres.
Iulian Tudor
17 ian. 2017, 16:01
Chişinăul doreşte ca NATO să recunoască statutul de neutralitate a Republicii Moldova

‘Republica Moldova este un stat neutru. Nu exclud să venim cu o inițiativă către conducerea NATO, pentru a semna un acord în care ei să recunoască neutralitatea țării noastre’, a spus Dodon.

Totodată, Igor Dodon a subliniat că este imposibil să fie menținută statalitatea și neutralitatea și rezolvate o serie de alte probleme ale țării fără un parteneriat strategic cu Rusia. ‘Menținerea statalității și a neutralității Republicii Moldova, reintegrarea țării și soluționarea problemei transnistrene, apărarea valorilor ortodoxe — toate acestea nu pot fi menținute fără un parteneriat strategic cu Rusia’, a afirmat președintele Republicii Moldova, informează Agerpres.

Potrivit lui Dodon, întrevederea de marți cu Putin are ‘un caracter istoric’, deoarece permite revizuirea relațiilor dintre Moscova și Chișinău într-o direcție mai bună.

Citeşte şi Vladimir Putin, despre vizita lui Igor Dodon în Rusia

De asemenea, în opinia sa, ‘trupele rusești de menținere a păcii își îndeplinesc misiunea în Transnistria, iar problema retragerii acestora nu este atât de acută pe cât încearcă să o prezinte unii oameni politici din Republica Moldova’.

Conform lui Igor Dodon, trupele rusești din Transnistria au fost și rămân garante ale unei anumite stabilități și au un statut și un obiectiv precise. ‘În cadrul procesului de negocieri trebuie discutată această problemă și luată o anumită decizie principială. Însă a afirma că trupele rusești nu vor mai fi acolo (în Transnistria) în următoarele săptămâni și luni este nerealist. Să vedem ce soluție vom găsi la reglementarea politică’ a problemei transnistrene, a menționat Dodon.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, în mare secret, cu sicriul lui Mircea Lucescu la ora 7:30 în dimineața înmormântării! Răzvan Lucescu, solicitare expresă de care nimeni nu a știut. Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Gigi Becali anunță public: Omul așa crede
Playtech.ro
Motive pentru anularea unei amenzi rutiere. Cum scapi de sancțiunea rutieră în 2026
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Edi Iordănescu confirmă: Mircea Lucescu i-a cerut să rămână la națională! Dezvăluiri din culise
MediaFlux
PAPARAZZI Marina Dina, o zi de mall alături de un bărbat misterios după ce s-a întors de la Survivor! Îmbrățișări, cafele și cumpărături FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj