CIA a ascultat la Ankara înregistrarea audio cu asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi

Directorul Agenţiei Centrale de Informaţii (CIA) a SUA, Gina Haspel, a ascultat, în timpul vizitei întreprinse la Ankara, înregistrarea audio a asasinării jurnalistului saudit Jamal Khashoggi, a relatat miercuri seară cotidianul Washington Post, citând surse familiare cu acest caz, care au preferat anonimatul.
Filip Stan
25 oct. 2018, 13:10
CIA a ascultat la Ankara înregistrarea audio cu asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi

Potrivit uneia din sursele citate, dovada audio este ”convingătoare” şi ar putea pune o presiune suplimentară asupra Statelor Unite pentru a face Arabia Saudită răspunzătoare pentru moartea lui Khashoggi. Rămâne neclar deocamdată cine i-a pus la dispoziţie Ginei Haspel înregistrarea audio.

Ankara nu a confirmat sau infirmat relatarea din Washington Post. Miercuri, Sabah, un ziar apropiat puterii de la Ankara, a scris însă că serviciile de informaţii turce i-au oferit directorului CIA elemente calificate drept ”probe”, potrivit Agerpres.

Jamal Khashoggi, un critic vocal al prinţului moştenitor saudit Mohammed bin Salman şi editorialist al aceleiaşi publicaţii americane, a dispărut pe 2 octombrie, în timpul unei vizite la consulatul Arabiei Saudite de la Istanbul.

Citeşte şi Marea Britanie va anula vizele suspecţilor în cazul jurnalistului saudit Jamal Khashoggi

În ultimele trei săptămâni, în media proguvernamentale din Turcia s-au scurs aproape zilnic informaţii despre anchetă şi detalii din presupusele înregistrări. Informaţiile din presă susţin că Khashoggi a fost torturat şi ucis de o ”echipă de asasini” de 15 membri trimisă de Arabia Saudită, potrivit Agerpres.

Guvernul turc a refuzat până acum să dea detalii despre presupusele înregistrări audio.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a promis miercuri că vinovaţilor ”nu li se va permite să scape justiţiei”.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai