DECIZIA BOMBĂ. CIA desecretizează raportul privind ERORILE care au dus la atacurile din 11 Septembrie

Documentul CIA desecretizat după zece ani de la încheierea anchetei a fost anunţat public, vineri. Acesta priveşte ancheta asupra unor serii de erori pe care CIA ( Agenţia Centrală de Informaţii) le-a făcut înainte de teribilele atentate teroriste din 11 Septembrie 2001, atentate ce ar fi putut fi evitate dacă serviciile de securitate erau mai vigilente cu informaţiile pe care le aveau despre gruparea teroristă Al-Qaida.
Iulian Tudor
13 iun. 2015, 14:50
DECIZIA BOMBĂ. CIA desecretizează raportul privind ERORILE care au dus la atacurile din 11 Septembrie

Documentul desecretizat are 500 de pagini şi arată cum SUA au ignorat avertismentele teroristului de origine saudită, Osama bin Laden referitoare la declanşarea unui atac terorist cu avioane de linie ca arme ucigaşe, relatează CNN. Aceste probleme au fost, dealtfel, identificate şi cu ocazia altor anchete guvernamentale.

În urma acestor anchete s-a demonstrat că SUA – mai exact serviciile sale secrete din acea vreme – nu aveau o strategie viabilă pentru combaterea uor eventuale agresiuni ale reţelei teroriste Al-Qaida, condusă de Ossama bin Laden.

Citeşte şi SUA publică documente confiscate din casa lui Osama bin Laden

Cu toate acestea, acestor servicii nu li se poate reproşa încălcarea legii sau conduita necorespunzătoare, ci numai erorile în culegerea informaţiilor despre această reţea teroristă, ale cărei atacuri ar fi putut fi prevenite, pentru a nu duce la cea mai mare tragedie a Americii.

O sectiune de interes din raport erste cea care se referă la presupusul rol al Arabiei şi eventualele legături ale acestea ci reţeaua teroristă Al-Qaida. Există unele speculaţii în rândul agenţilor de informaţii americani, potrivit cărora unele oficialităţi guvernamentale saudite l-ar fi susţinut pe teroristul „nr.1” în lume, Ossama bin Laden. Totuşi, această informaţie nu a putut fi probată până în prezent, din lipsă de dovezi certe.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Alegeri București 2025. Lista completă și validată de BEC a candidaților la Primăria Capitalei
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță și cântăreață. A fost una dintre cele mai originale și rafinate artiste
Playtech.ro
Unde nu trebuie pus termostatul nici ziua, nici noaptea: locurile care dau citiri greșite și pornesc centrala inutil
Adevarul
Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
Fără dubii! Petr Cech a vorbit deschis despre Ladislau Bölöni, după ce acesta a afirmat că 'a fost cel mai inteligent jucător pe care l-am antrenat'
MediaFlux
Presiune maximă. SUA ameninţă în termeni duri Ucraina, dacă nu acceptă planul de pace propus. Rusia spune că va cuceri mai multe teritorii
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume