Cinci cutremure în Grecia, în mai puţin de 24 de ore

Cinci cutremure în Grecia. Republica Elenă a fost zguduită de cinci cutremure în mai puţin de 24 de ore. Patru dintre ele au avut peste 4 grade pe scara Richter.
Loredana Brumă
13 ian. 2021, 17:08
Cinci cutremure în Grecia, în mai puţin de 24 de ore
Cinci cutremure în Grecia, în mai puţin de 24 de ore

Cinci cutremure în Grecia, în mai puţin de 24 de ore. Potrivit Institutului Naţional de Cercetare şi Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cinci cutremure s-au produs în mai puţin de 24 de ore în Grecia.

Citeşte şi Cutremur puternic, cu magnitudine 6,8. El a fost urmat de trei replici peste 5

Cinci cutremure în Grecia, în mai puţin de 24 de ore. Ce magnitudine au avut

Primul cutremur s-a produs pe 13 ianuarie, la ora 00:09:58 (ora locală a României). Acesta a avut o magnitudine de  4.7 şi s-a produs la adâncimea de 9km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 34km NE de Patra, 154km NV de Piraeus, 159km V de Athens, 254km S de Thessaloniki.

La scurt timp, la ora 00:29:39 (ora locală a României) un alt cutremur a zguduit Republica Elenă. Acesta a avut o magnitudine de 4.4 şi s-a produs la adâncimea de 5km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 26km NE de Patra, 149km V de Piraeus, 155km V de Athens, 267km S de Thessaloniki.

Al treilea seism a avut loc la ora 00:56:49 (ora locală a României) şi a avut o magnitudine de 4.5. Cutremurul s-a produs la adâncimea de 10km şi a avut loc în apropierea următoarelor oraşe: 30km NE de Patra, 155km V de Piraeus, 161km V de Athens, 257km S de Thessaloniki.

Al patrulea cutremur a avut loc miercuri dimineaţă, la ora 11:06:09 (ora locală a României). Acesta a avut   magnitudinea de 3.6 şi s-a produs la adâncimea de 10km.

Cutremurul a avut loc în apropierea următoarelor oraşe: 34km NE de Patra, 143km V de Piraeus, 148km V de Athens, 262km S de Thessaloniki.

Cel de-al cincilea cutremur s-a produs după doar câteva minute, la ora 11:40:23 (ora locală a României). Acesta a avut o magnitudine de 4.2 şi a avut loc la adâncimea de 11km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 30km NE de Patra, 152km V de Piraeus, 157km V de Athens, 259km S de Thessaloniki

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marius Șumudică și Marius Mitran s-au aprins în direct înainte de Universitatea Craiova – U Cluj: „O să ai o surpriză! / „Vreau să-ți văd fața”
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi