Cinci persoane, între care două angajate în Ministerul Sănătăţii, trimise în judecată de DNA, achitate de Curtea de Apel Constanţa

Cinci persoane, între care un poliţist şi două angajate la Direcţia Politica Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din Ministerul Sănătăţii, trimise în judecată de procurorii DNA pentru luare de mită, dare de mită şi complicitate la dare de mită, au fost achitate, miercuri, de Curtea de Apel Constanţa, după ce Tribunalul Constanţa luase aceeaşi decizie în primăvara acestuia an, decizia magistraţilor fiind definitivă.
Alina Costache
29 nov. 2017, 13:53
Cinci persoane, între care două angajate în Ministerul Sănătăţii, trimise în judecată de DNA, achitate de Curtea de Apel Constanţa

Curtea de Apel Constanţa a respins miercuri, ca nefondat apelul declarat de DNA Constanţa împotriva deciziei Tribunalului Constanţa prin care cele cinci persoane au fost achitate.

Instanţa a menţinut decizia primei instanţei prin care cele cinci persoane trimise în judecată pentru că ar fi dat, ar fi primit sau ar fi fost complice la o mită de 1.500 de lei au fost achitate.

Decizia Curţii de Apel Constanţa este definitivă.

Astfel, în decembrie 2015, procurorii DNA Constanţa i-au trimis în judecată pe Laura Spaiu, consilier cu grad profesional superior la Direcţia Politica Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale – Compartimentul autorizare şi monitorizare unităţi farmaceutice din cadrul Ministerului Sănătăţii, la data săvârşirii faptei, pentru luare de mită, Ştefania Claudia Tănase, farmacist diriginte şi reprezentant al unei societăţi comerciale, pentru dare de mită, Nicoleta Silvia Cota Pascu, administrator al unei societăţi comerciale, Cosmin Tănase, ofiţer de poliţie în cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa – Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice şi Zâna Dobrin, consilier cu grad profesional superior cu atribuţii de control la Direcţia Politica Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale – Compartimentul autorizare şi monitorizare unităţi farmaceutice din cadrul Ministerului Sănătăţii, pentru complicitate la dare de mită.

Procurorii au stabilit că, pe data de 27 august 2015, Ştefania Claudia Tănase a remis, cu titlu de mită, Laurei Spaiu, consilier cu grad profesional superior cu atribuţii de control la Direcţia Politica Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale, bijuterii în valoare de 1.500 lei, cu prilejul exercitării de către aceasta din urmă a atribuţiilor de serviciu, ce constau în efectuarea inspecţiei unui punct de lucru al firmei, cu destinaţia „farmacie”, procedură prealabilă necesară avizării deschiderii unor noi puncte de lucru farmaceutice.

Ştefania Claudia Tănase a beneficiat de sprijinul Zânei Dobrin şi al Cosmin Tănase împreună convenind asupra necesităţii remiterii mitei şi a valorii aproximative a acesteia, precum şi de sprijinul Nicoletei Silvia Cota Pascu care i-a procurat bijuteriile respective, cunoscând scopul remiterii lor, potrivit procurorilor DNA.

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Top 100 cei mai mari antrenori din istorie. Cine sunt cei 3 români aflați pe lista britanicilor
Capital.ro
Bolojan îi ia locul lui Băsescu. Decizia de la Guvern a fost clasificată drept confidențial (SURSE)
Playtech.ro
Meseriile din Grupa I de muncă. Lista cu muncile grele din România pe care statul le recunoaşte la pensie
Adevarul
Un italian care se declară „rus până în măduva oaselor” laudă Coreea de Nord: „Dacă s-ar deschide vreodată, ar fi o destinație extraordinară”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Vedeta lui Dan Șucu se iubește cu cumnata unui celebru manelist
kanald.ro
Drama neștiută a Biankăi, tânăra găsită împușcată alături de iubitul ei. Ce a ieșit la iveală după tragedie: „Dumnezeu te-a trimis prea devreme la tatăl tău”
Cancan.ro
Ce au găsit anchetatorii lângă mașina Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți morți în zona Lacului Frumoasa 😲 ⤵️
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Șeful Armatei prezintă adevărul despre adăposturile anti-aeriene din România!
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi