Cinci schiori au murit în Alpii francezi în urma unor avalanşe

Victimele norvegiene făceau parte dintr-un grup de şapte schiori surprins de avalanşă în Val-Cenis, la graniţa cu Italia.
Filip Stan
30 ian. 2025, 12:38
Cinci schiori au murit în Alpii francezi în urma unor avalanşe

O avalanşă în Alpii francezi a ucis miercuri patru schiori norvegieni în afara pârtiilor în regiunea Savoie din sud-est, iar o altă avalanşă produsă în apropiere de Chamonix în regiunea Haute-Savoie a ucis o schioare din Elveţia, scrie The Guardian.

Record de intervenții anunțat de Dispeceratul Național Salvamont într-o singură zi: 162 de persoane salvate,100 având nevoie de îngrijiri medicale

Victimele norvegiene făceau parte dintr-un grup de şapte schiori surprins de avalanşă în Val-Cenis, la graniţa cu Italia. Trei au murit pe loc, în timp ce o altă victimă, o femeie, a decedat după ce a fost transportată la spitalul din Grenoble cu un stop cardiorespirator şi hipotermie severă, a declarat un oficial din cadrul departamentului prefectului Savoie. Celelalte trei persoane nu au fost rănite.

Grupul era echipat cu balize de avalanşă, deoarece membrii acestuia practicau schiul de tură în afara pârtiilor.

„A fost o avalanşă de mari dimensiuni care s-a declanşat în afara zonei de schi”, a declarat primarul din Val-Cenis, Jacques Arnoux.

Victima avalanşei de miercuri din Haute Savoie a fost o femeie în vârstă de 30 de ani care schia în afara pârtiei din masivul Mont Blanc. Ea era împreună cu tatăl ei, care nu a fost rănit, şi cu fratele ei, care a fost dus la spital pentru analize.

 

Cod galben, risc moderat de avalanşă în România

nivologie

 

Avalanșa poate de formată de supraîncărcarea naturală de zăpadă sau de trecerea unui schior, drumeț sau de altă intervenție umană accidentală sau nu. Avalanșele din Alpi din timpul Primului Război Mondial au ucis mai mult de 60 de mii de oameni. În 1916 au căzut în 2 zile 4 metri de zăpadă. Acestea au declanșat avalanșe timp de două zile care au ucis 10 mii de soldați.

Cutremurul din Peru de pe 31 mai 1979 a provocat multe avalanșe și surpări de teren. Atunci au murit 66 de mii de oameni. A dislocat o stâncă de rocă și gheață care a ucis pe cei 5 mii de locuitori ai orașului Ranrahica.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Reorganizarea administrativă a României: peste 800 de comune și 100 de orașe ar putea dispărea după 2027. ”Ar urma să fuzioneze”
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii vor plăti inclusiv pentru un apartament gol. Nu poți invoca neutilizarea spațiului
Playtech.ro
Test de perspicacitate. Găseşte numărul diferit în mai puţin de 7 secunde
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Ultimele condiții de pace impuse de Putin pentru a opri războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend