Cine este directorul de la stat cu cel mai mic salariu din România. Compania pe care o conduce este pe profit din 2016

Directorul Tipografiei Filaret este directorul care are, probabil, cel mai mic venit dintre toți directorii companiilor de stat. Are un venit mai mic chiar decât venitul mediul din companie, în ciuda faptului că obține profit în fiecare an din 2016.
Irina Dumitrescu
02 oct. 2025, 21:32
Cine este directorul de la stat cu cel mai mic salariu din România. Compania pe care o conduce este pe profit din 2016

Directorul uneia dintre cele mai vechi companii de stat din România, ce are unul dintre cele mai mici salarii ale unui director de companie din țară, își menține societatea pe care o conduce pe profit din 2017.

Cine este directorul de la stat cu cel mai mic salariu din toți

Este vorba despre Tipografia Filaret SA, ce a fost înființată în 1893 ca tipografie a Căilor Ferate Române și a devenit celebră pentru tipărirea Mersului Trenurilor când acest serviciu încă era necesar. În prezent, Tipografia s-a modernizat și tipărește cărți, reviste și chiar caiete școlare, fiind deținută de CFR SA.

Tipografia Filaret SA este condusă de directorul general Dumitru Ionela, al cărei mandat a început în 24 iulie 2025 și este unul provizoriu, aceasta urmând să rămână la conducerea companiei până la finalul lui 2025.

Citește și : Cancelaria lui Ilie Bolojan a cumpărat 17 autovehicule Dacia Duster pick-up noi, în plină criză. Sindicaliștii acuză că achiziția a fost făcută în mod ilegal

Începând cu 2021, directorul actual a ocupat funcția de director adjunct, însă, până la preluarea mandatului provizoriu de director general, a mai preluat atribuțiile de director timp de peste un an.

Cariera Ionelei Dumitru în cadrul companiei a început în 2016, când a fost angajată pe funcția de șef-birou, iar apoi a condus serviciul comercial al companiei. Ea lucrase timp de peste 20 de ani la alte două tipografii din Capitală, dar și ca educator la o școală pentru copii hipoacuzici, apoi la o casă de copii.

Directorul general al Tipografiei Filaret SA a avut, potrivit declarației de avere publicată în 2024, un salariu net de 75.008 lei, aproximativ 6.250 de lei pe lună. Salariul este extrem de mic având în vedere că societatea are 34 de angajați.

Cu un an înainte, în declarația de avere din 2023, venitul anual încasat de la Tipografia Filaret SA a fost de 67.931 lei, adică un salariu lunar de 5.660 lei. În anul anterior, salariul lunar declarat era de doar 5.100 lei.

Tipografia Filaret SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului în urmă cu zece ani cu actuala denumire, după ce s-a aflat mai mulți ani în insolvență. Începând cu 2016 este numai pe profit, iar veniturile au ajuns de la 1,4 milioane de lei în 2014 la 5,34 milioane de lei în 2024.

Citește și : De unde se taie pentru a fi bani de pensii şi salarii. Ce se întâmplă cu majorările din 2026

Profitul net declarat pe anul 2024 a fost de doar 106.000 lei, în condițiile în care în anul anterior nu obținuse decât 29.000 lei. De altfel, în ultimii cinci ani, compania nu a depășit pragul de 110.000 lei pentru profitul net.

Salariul mediu în companie este de 6.605 lei, ceea ce este ciudat în contextul în care directorul are un venit mai mic decât atât.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
”Rădoi la FCSB? Nu mi-a venit să cred!” Edi Iordănescu a comentat relația cu Gigi Becali: “Eu nu mă mai întorc la FCSB! Nu voi mai fi ofertat niciodată”
Capital.ro
Reluarea turului 2, ca și garantată. Călin Georgescu e sigur că vor să-l elimine pentru asta: Sunt certitudini, nu speranțe!
Playtech.ro
Ce salarii oferă Umbrărescu angajaţilor săi: Condiţiile de pe şantierele ”regelui asfaltului”
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj