Cine este Florin Lazăr Vlădică, noul director al Oficiului Informații Integrate. Ilie Bolojan a semnat decretul

Președintele interimar Ilie Bolojan l-a numit în funcția de consilier de stat pe Florin Lazăr Vlădică, acesta urmând să conducă Oficiul de Informații Integrate, preluând funcția de la Constantin Dudu Ionescu.
Filip Stan
18 mart. 2025, 15:32
Cine este Florin Lazăr Vlădică, noul director al Oficiului Informații Integrate. Ilie Bolojan a semnat decretul

Ilie Bolojan, președintele interimar al României, a semnat marți, 18 martie 2025, următoarele decrete:

  • Decret pentru eliberarea din funcția de consilier de stat a domnului Constantin Ionescu, la cerere;
  • Decret pentru numirea în funcția de consilier de stat a domnului Florin-Lazăr Vlădică, care va activa în cadrul Departamentului Securității Naționale și va îndeplini funcția de Director al Oficiului Informații Integrate.

De asemenea, începând cu data de 20 martie 2025, Dacian Julien Cioloș va fi numit în calitatea de Consilier onorific al Președintelui interimar al României, având ca responsabilitate implicarea în activitățile de coordonare și monitorizare a implementării parteneriatelor strategice ale României.

Citește și Ilie Bolojan și Marcel Ciolacu, primele decizii pentru împiedicarea fraudării alegerilor prezidențiale din luna mai

Cine este Florin Lazăr Vlădică

Florin Lazăr Vlădică va lucra în cadrul Departamentului Securității Naționale, potrivit Administrației Prezidențiale.

Vlădică a absolvit Facultatea de Medicină Veterinară din Timișoara, apoi a fost secretar de stat în Ministerul Apărării Naționale și șef al Departamentului pentru Armamente.

Departamentul Securității Naționale reprezintă o structură specializată din cadrul Administrației Prezidențiale, dedicată asigurării îndeplinirii de către Președintele României a responsabilităților acordate de Constituție în domeniile apărării țării și securității naționale.

Oficiul pentru Informații Integrate, creat în 2005 prin Hotărârea CSAT nr.146/2005, este coordonat de un consilier de stat din cadrul DSN al Administrației Prezidențiale, în calitate de director. Șeful Oficiului concură la îndeplinirea sarcinilor Departamentului Securităţii Naţionale prin coordonarea activităţii Oficiului pentru Informaţii Integrate pe linia:

  • Planificării nevoilor de informaţii pentru securitate naţională, prin intermediul Planului Naţional de Priorităţi Informative;
  • Realizării de produse analitice integrate destinate beneficiarilor legali, pe baza informaţiilor transmise de structurile componente ale Comunităţii Naţionale de Informaţii.

Vezi și Ilie Bolojan anunţă an de austeritate: „Suntem într-o situaţie dificilă, avem deficite bugetare foarte mari. Trebuie să ne reducem cheltuielile”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Marius Baciu, MM Stoica și jucătorii, întâlnire la miezul nopţii cu galeria FCSB. Ce s-a întâmplat
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Când este următoarea eclipsă care se vede din România. Cât avem de așteptat după fenomenul din 28 august
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Horoscop 30-31 august. Zodiile care dau lovitura la final de lună, dar și nativii urmăriți de ghinion în ultimele zile din august
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat