Cine este noul premier al Italiei: Un tânăr de stânga, cunoscut pentru „prudenţa sa”

Deputatul de stânga Enrico Letta, desemnat să formeze noul Guvern italian, este un fost democrat creştin, eurofil şi ponderat, care, la vârsta de 46 de ani, are deja o lungă experienţă politică. 
Iulian Tudor
24 apr. 2013, 13:46
Cine este noul premier al Italiei: Un tânăr de stânga, cunoscut pentru

Preşedintele Italiei, Giorgio Napolitano, l-a însărcinat miercuri pe Enrico Letta cu formarea noului guvern italian.

Politicianul este reputat pentru prudenţa sa. Totodată, este considerat un personaj tânăr pe scena politică italiană, unde preşedintele Republicii Giorgio Napolitano, reales recent, va împlini 88 de ani. În momentul în care cetăţenii cer o reînnoire a clasei politice, vârsta sa ar fi putut juca un rol determinant în nominalizarea la postul de preşedinte al Consiliului de Miniştri, scrie AFP, citat de Mediafax.

Enrico Letta s-a născut la Pisa (Toscana), la 20 august 1966. El este licenţiat în ştiinţe politice şi drept internaţional la Universitatea din Pisa.

Preşedinte al tinerilor democraţi creştini, în perioada 1991-1995, este numit ulterior în funcţia de ministru pentru Afaceri Europene, în 1998, de către fostul şef al Guvernului, Massimo d’Alema. Un an mai târziu, Massimo d’Alema l-a desemnat ministru al Industriei.

În 2004, Letta devine deputat în Parlamentul European (PE), apoi, în 2006, este numit secretar al Consiliului de Miniştri condus de către Romano Prodi. Ironie a sorţii, el l-a înlocuit atunci în acest post pe unchiul său, Gianni Letta, om de încredere şi consilier al lui Silvio Berlusconi.

Enrico Letta este autorul mai multor cărţi, între care „Costruire una cattedrale. Perché l’Italia deve tornare a pensare in grande”.

El este un catolic moderat, fiind conservator în materie de morală şi foarte prudent în privinţa unor reforme, precum cea a avortului.

Pe plan economic, este moderat, pledând, de exemplu, pentru liberalizarea unor servicii. Asemeni partidului său, politicianul de stânga a susţinut fără rezerve Guvernul de tehnocraţi condus de Mario Monti, care a impus Italiei o cură de austeritate.

În 2007, Enrico Letta nu a reuşit să preia conducerea Partidului Democrat (PD), dar a devenit vicesecretar, în 2009. În prezent, el este considerat unul dintre favoriţi, după ce secretarul general al PD, Pier Luigi Bersani, şi-a anunţat demisia din cauza că a eşuat în a strânge rândurile partidului în timpul alegerilor prezidenţiale.

Cu toate că nu l-a menajat de critici pe Il Cavaliere, atunci când acesta se afla la putere, relaţia sa de rudenie sa cu Gianni Letta ar putea fi o punte între PD şi Poporul Libertăţii (PdL). Cele două formaţiuni, condamnate de-acum să se înţeleagă, şi-au adus insulte ani la rând.

Definindu-se ca „postideologic”, Enrico Letta declara într-un interviu acordat în 2007: „generaţia mea nu a trăit prin intermediul unor iluzii, ceea ce îi va permite să evite perioada unor deziluzii”.

Sindicalistul polonez anticomunist, Lech Walesa, şi simbolul antiapartheidului, Nelson Mandela, sunt eroii săi.
El afirmă că primul discurs public, în care a denunţat invazia sovietică în Afganistan, l-a susţinut în timpul unei manifestaţii, pe când era student.

Căsătorit de două ori şi tatăl a trei copii, fan al formaţiei de muzică rock Dire Straits, care locuieşte în cartierul Testaccio, la Roma, a mărturisit recent, într-un interviu acordat cotidianului Corriere della Sera, că ar fi vrut să fie ca Dylan Dog, celebrul erou din benzi desenate italiene, „inteligent şi curtat de femei”.

DailyBusiness
Andra, dezvăluiri despre relația specială pe care o are cu fiica ei. Ritualul peste care Eva nu sare
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Andra și-a sărbătorit ziua de naștere cu Poliția la ușă! Hărțuitorul ei a fost internat la Psihiatrie! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Bebe Mihu, soțul Mariei Dragomiroiu, șochează lumea artistică: taxă la concertele din piețe și la zilele comunelor
Capital.ro
Omul de care se teme Vladimir Putin. Este singurul din lume. Doar el poate opri războiul
Playtech.ro
Moneda românească din anii ’90 pe care se cer 100.000 de lei. Mulţi români cred că nu văd bine preţul, de ce e atât de scumpă
Adevarul
Mihai Călin atacă dur naţionalismul: „Creştinismul nostru naţional e, de fapt, fascism”. Ce spune actorul despre Sergiu Nicolaescu
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Cristi Chivu, la marele debut în Serie A. Inter Milano - AC Torino, ora 21.45
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
O tânără de 22 de ani a murit la scurt timp după efectuarea unui CT de rutină. Cum s-a produs tragedia
Cancan.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Greu de crezut cu ce sumă trăiește fiul fostului dictator
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat de un personaj controversat că ar fi pariat împotriva FCSB: ”De asta a pierdut cu Slobozia, a trântit meciul! Știți câți bani a făcut?”
MediaFlux
Sorin Grindeanu, anunț privind un candidat comun PNL-USR la Primăria București! Șanse mari ca PSD se rupă coaliția, în acest scenariu
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!