Cine este politicianul găsit inconștient, după ce mașina în care se afla a fost strivită de un bolovan. FOTO

Cine este politicianul găsit inconștient, după ce un bolovan a căzut peste mașina pe care o conducea. Bărbatul a ajuns la spital în stare gravă
Alina Costache
28 mai 2024, 15:55
Cine este politicianul găsit inconștient, după ce mașina în care se afla a fost strivită de un bolovan. FOTO

Consilierul județean din Arad, George Botizan, în vârstă de 34 de ani, este politicianul care se luptă să trăiască după ce un bolovan a căzut peste mașina lui. Piatra uriașă a căzut de pe un versant și i-a făcut praf mașina. Acesta a fost transportat de urgență la spital, iar medicii s-au luptat din răsputeri ca să îi salveze viața.

George Botizan, politicianul din Arad, găsit inconștient de autorități

Mașina în care se afla George Botizan a fost strivită de bolovanul care s-a desprins de pe un versant. Incidentul a avut loc pe o șosea din zona localității Gurahonț din județul Arad. Piatra a strivit în totalitate autoturismul,  bărbatul și-a pierdut cunoștința și a intrat într-o autoutilitară care circula regulementar. Acesta a ajuns în stare gravă la spital.

Nefericitul eveniment a avut loc luni, 27 mai 2024, în jurul orei 18:00. În primă fază, polițiștii au fost sesizați cu privire la evenimentul rutier, în care, un bărbat, în timp ce conducea, a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă de un alt bărbat. La fața locului s-au deplasat echipajele de salvare și a fost solicitat și un elicopter.

Citește și: Amenda pe care toţi şoferii o riscă, fără să ştie. Este obligatoriu ca toţi conducătorii auto să ştie asta

„La data de 27 mai, în jurul orei 18.00, polițiștii orașului Sebiș au fost sesizați despre un eveniment rutier, în care, un bărbat, în timp ce conducea un autoturism pe D.N79/A, a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă de un alt bărbat. Din cercetări s-a stabilit că, un bolovan s-ar fi dislocat de pe un versant, avariind partea din față a autoturismului, fapt care ar fi dus la coliziunea cu autoutilitara. În urma impactului, șoferul autoturismului a fost rănit, fiind transportat la spital de echipajele medicale.

Testarea cu aparatul alcooltest a șoferului autoutilitarei a indicat că acesta nu se afla sub influența alcoolului, șoferului autoturismului urmând a-i fi recoltate probe biologice. Cercetările sunt continuate de polițiști, într-un dosar penal, întocmit pentru vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier”, a transmis IPJ Arad.

Citește și: Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident terifiant! O mașină s-a izbit în mod violent de un TIR

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
David Beckham, alături de cea mai bogată femeie din România. Ce lovitură a dat celebrul fotbalist 
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
Şoferii care sunt scutiţi de taxa de pod Giurgiu-Ruse, în 2026. Noile categorii anunţate de Ministerul Transporturilor
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți