Cine este polițistul anchetat după ce a participat la mitingul pro Călin Georgescu din 1 martie. ”Am fost executat”

S-a aflat cine este polițistul anchetat de superiorii săi după ce participat la mitingul pro Călin Georgescu din 1 martie. Acesta ar face parte chiar din garda de corp a suveranistului!
Irina Dumitrescu
09 mart. 2025, 15:09
Cine este polițistul anchetat după ce a participat la mitingul pro Călin Georgescu din 1 martie. ”Am fost executat”

La mitingul organizat de AUR acum opt zile în Capitală au participat mii de susținători ai lui Călin Georgescu. Printre participanți s-a numărat și un polițist, față de care conducerea Poliției Capitalei a dispus declanșarea cercetării prealabile.

”„În urma verificărilor efectuate s-a constatat faptul că, la protestul organizat la data de 1.03.2025, a participat şi un agent de poliție, în ținută civilă, încălcând astfel prevederile din Legea 360/2002, prin care polițiștilor le este interzis să participe la greve, precum şi la mitinguri, demonstrații, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic.

În consecință, la data de 03.03.2025, conducerea Poliției Capitalei a dispus declanșarea cercetării prealabile față de lucrătorul în cauză, în conformitate cu prevederile art. 59 din Legea nr.360/2002, în vederea stabilirii existenței/inexistenței abaterii disciplinare prevăzute în  Legea 360/2002 privind Statutul polițistului”, a transmis Poliția Capitalei, după ce au apărut imagini cu polițistul participând la mitingul pro Călin Georgescu.

Citește și Dosarul Geția. Cum plănuia gruparea ”Vlad Țepeș” să pună mâna pe țară cu sprijinul a ”trei ambasade prietene”. ”Generalul Radu Theodoru va declanșa acțiunea. Au două ore să predea puterea”

Potrivit observatornews, polițistul în cauză se numește Wilhelm Bendriş, este de la Trupele Speciale și ar face parte din garda de corp a lui Călin Georgescu!

Wilhelm Bendriş ar fi fost recrutat de mercenarul Horaţiu Potra, pentru a-i asigura paza suveranistului, mai susține sursa citată.

În urmă cu doi ani, Bendriș a fost retrogradat şi i-a fost retras dreptul de a purta armă, după ce a refuzat evaluarea psihologică. I-a fost retrasă și autorizaţia de acces la informaţii clasificate şi a fost detaşat la muncă de birou, mai notează aceeași sursă.

„Şeful poate să bifeze din pix nişte căsuţe, să detalieze întâmplări reale sau nu şi eşti trimis la psihilog. Nu am văzut să ceară dovezi în susţinerea celor date în scris de şeful meu şi eu am fost executat”, spunea Wilhelm Bendriș.

Din garda de corp a lui Călin Georgescu face parte și Marin Burcea, cunoscut ca Lunetistul. Fost trăgător de elită și caporal în Legiunea Franceză, Burcea este vizat de procurorii Parchetului General în ancheta ce îi vizează pe Călin Georgescu şi pe Horaţiu Potra.

Citește și Editorial Dan Andronic: Spionaj și contraspionaj. Cum erau coordonați de Moscova rezerviștii din Comandamentul Vlad Țepeș

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
El este jucătorul care își face bagajele după Dinamo – Craiova: „Fără discuții”
Capital.ro
Reguli la bloc. Plătești în continuare, chiar dacă te-ai separat și ai centrală proprie. Locatarii care vor fi taxați de asociația de proprietari
Playtech.ro
Ce este dreptul de preempțiune. Schimbarea în cazul terenurilor agricole
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Iubitul ei a văzut-o ce face pe gheață și a izbucnit în plâns. Imagini incredibile de la Jocurile Olimpice
MediaFlux
Un nou plafon pentru prețurile alimentelor. Anunțul Ministrului Agriculturii
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj