Cine se ocupă de parastasul Minervei: ”Nu o simt ca pe o obligație, vine din sufletul meu”

Gabriela Dima, cunoscută de toată lumea ca Minerva, a murit pe 7 martie 2025, la vârsta de 66 de ani. La o lună de la decesul cunoscutei astroloage, Sanda Ionescu, buna sa prietenă, se pregătește să-i facă parastasul.
Alina Costache
09 apr. 2025, 13:43
Cine se ocupă de parastasul Minervei: ”Nu o simt ca pe o obligație, vine din sufletul meu”

Cine se ocupă de parastasul Minervei. Sanda Ionescu și soțul ei pregătesc o masă tradițională pentru a comemora trecerea în neființă a Minervei.

Cine se ocupă de parastasul Minervei. Sanda Ionescu: ”Doar o mână de oameni au fost la înmormântare”

Parastasul va avea loc pe 12 aprilie și vor fi invitate 20 de persoane. Vor fi respectate tradițiile creștine, iar la pomană vor  participa și frații Minervei. Cel care va oficia slujba de pomenire este cel care a fost duhovnicul Minervei.

”Ca și la înmormântare ne ocupăm eu și soțul meu și, desigur, familia Pănoiu, pe 12 aprilie îl facem. Ne-am ocupat de toate cele tradiționale, o masă cu 20 de persoane, cu pachete, toată rânduiala creștină. O să vină și fratele Minervei din țară, dar și cel din Germania și cu această ocazie o să îl cunoaștem și pe el. N-o simt ca pe o obligație, vine din sufletul meu! Totodată, chiar duhovnicul Minervei se va ocupa de slujbă!‘, a spus Sanda Ionescu.

Citește și Ce moștenire i-a lăsat Minerva bunei sale prietene Sanda Ionescu: „Sincer, îmi vine să plâng”

Prietena Gabrielei Dima s-a arătat dezamăgită de faptul că au fost foarte puține persoane care au condus-o pe ultimul drum pe cemebra Minerva.

„Sunt foarte dezamăgită! A fost doar o mână de oameni care a participat la priveghi și înmormântare. Nu a venit niciun vechi coleg de la începuturile sale pentru a-i aduce o floare sau pentru a-i aprinde o lumânare la căpătâi. Observ acum însă diferite personaje care o denigrează și râd de ea sau care, dimpotrivă, se laudă că au cunoscut-o, deși nu s-a sinchisit nimeni să trimită o coroană de ori sau să dea familiei un telefon! Îi invităm și pe ei să cumpere cartea dacă tot o desființează’, spune Sanda Ionescu pentru Wowbiz.

Înmormântarea Gabrielei Dima a avut loc în data de 12 martie și a fost organizată de fratele ei, Valentin Dima, de Gabriela Lucuțar, cunoscută și drept „Regina Întunericului” și de buna prietenă Sanda Ionescu.

Minerva s-a stins din viață pe 7 martie, pe patul de spital. Celebra astroloagă avea 67 de ani și se confrunta cu grave probleme de sănătate.

Viața ei nu a fost deloc lipsită de griji, iar de-a lungul anilor a trecut prin multe momente dificile.

Minerva și-a descoperit pasiunea pentru astrologie încă din copilărie, iar de atunci și până în ultima clipă a reușit să își construiască o carieră de succes. Pe când avea doar 14 ani și-a creat propria astrogramă și a aflat lucruri îngrozitoare. Ea a afșat atunci că îi va muri copilul și că va rămâne văduvă de două ori. Cele două căsnicii s-au sfârșit tragic, deoarece primul ei soț a murit în mod neașteptat, iar cel de-al doilea s-a stins în urma unui infarct.

Citește și Previziunile astrologice făcute de Minerva înainte să moară. Zodia care are ghinion în acest an

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Sportiva celebră care va participa la unul dintre cele mai controversate show-uri din Europa. Decizia sa i-a surprins pe mulți: ”Pregătiți-vă pentru dramă”
Capital.ro
Taxe speciale din 2026. Primăria aplică majorări pentru serviciile administrative. Cine plătește mai mult
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend