Cine va conduce România după ce CCR a anulat alegerile din primul tur al prezidențialelor. În Diaspora se vota deja pentru turul 2

Curtea Constituțională a decis vineri în unanimitate de voturi anularea alegerilor prezidențiale. Este o situație fără precedent în România, mai ales că de vineri începuse deja votul în Diaspora pentru al doilea tur al alegerilor prezidențiale. Mandatul lui Klaus Iohannis expiră în 21 decembrie, iar în aceste condiții se ia în calcul, inclusiv, prelungirea mandatului acestuia, prin lege.
Alina Andrei
06 dec. 2024, 15:27
Cine va conduce România după ce CCR a anulat alegerile din primul tur al prezidențialelor. În Diaspora se vota deja pentru turul 2

Cine va conduce România după ce CCR a anulate alegerile din primul tur al prezidențialelor? Este întrebarea la care mulți români așteaptă raspunsul după ce Curtea Constituțională a decis vineri în unanimitate de voturi anularea alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie. Asta înseamnă că procesul electoral se va relua în integralitate.

Citește și: Marcel Ciolacu, după ce CCR a decis anularea alegerilor prezidențiale: Singura soluție corectă după desecretizarea documentelor din ședința CSAT

Guvernul va trebui să stabilească o nouă dată pentru alegerile prezidențiale, iar întregul proces electoral va fi reluat, începând cu înscrierea și validarea candidaturilor.

„În temeiul art.146 lit.f) din Constituție, anulează întregul proces electoral cu privire la alegerea Preşedintelui României, desfăşurat în baza Hotărârii Guvernului nr.756/2024 privind stabilirea datei alegerilor pentru Preşedintele României din anul 2024. Procesul electoral pentru alegerea Preşedintelui României va fi reluat în integralitate, Guvernul urmând să stabilească o nouă dată pentru alegerea Preşedintelui României, precum şi un nou program calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare.”, a transmis CCR.

Citește și: Elena Lasconi, mesaj șocant. Liderul USR critică CCR pentru decizia anulării turului 1 al alegerilor prezidențiale: Statul român a călcat în picioare democrația

Întrebat ce se întâmplă în condiţiile în care mandatul actualului preşedinte al României expiră în această lună, fostul judecător constituţional Petre Lăzăroiu a declarat, pentru News.ro, că
„dacă alegerile parlamentare sunt validate, şi deja am înţeles că mandatele au fost validate, Parlamentul îşi va alege structurile, respectiv preşedintele Senatului, preşedintele Camerei Deputaţilor, chestorii etc şi atunci sigur că se poate numi, aşa cum scrie în Constituţie, un preşedinte interimar. Adică preşedintele Senatului să ia locul preşedintelui ieşit din mandat”, a explicat Petre Lăzăroiu, pentru News.ro.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Scandal în campania pentru Primăria Capitalei. Candidata care condamnă femicidul, apărătoarea unui fost membru AUR acuzat de misoginism: „Știu cine sunt”
Capital.ro
Bancomatele nu pot fi desființate. Plata cu bani cash, obligatorie în magazine și farmacii. Decizie în UE
Playtech.ro
Ce înseamnă „recalculare din oficiu” și „recalculare la cerere”. Care e diferența
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Noi întreruperi de curent programate în București, Ilfov și Giurgiu între 24 și 28 noiembrie. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Cristi Borcea și-a ales preferatul pentru funcția de primar al Capitalei: ”Doarme 2-3 ore pe noapte”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță 400 de lei în plus la pensie. Când ajung banii la pensionari
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume