Cine va primi cea mai mare pensie din România, după marea recalculare. Ministrul Muncii: „A lucrat în domeniul financiar-bancar”

Milioane de pensionari își primesc, începând cu 1 septembrie 2024, primele pensii recalculate, după noua formulă de calcul.
Filip Stan
31 aug. 2024, 17:25
Cine va primi cea mai mare pensie din România, după marea recalculare. Ministrul Muncii:

Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura-Oprescu, a dezvăluit ce român va primi cea mai mare pensie din 1 septembrie 2024. Pensionarul a fost angajat în sistemul bancar și a contribuit la sistemul de pensii 18 ani. După recalculare, va primi suma de 100.000 de lei lunar, adică aproximativ 20.000 de euro. ”Are cea mai mare pensie din România fiindcă contribuţiile au fost foarte mari”, a explicat ministrul Muncii.

Citește și Care sunt județele cu cei mai mulți pensionari. Casa de Pensii va avea nevoie de fonduri suplimentare pentru a putea plăti pensiile

Românul cu cea mai mare pensie din țară. „Este o pensie a unui asigurat care a lucrat în domeniul financiar-bancar, care are un stagiu de cotizare de 18 ani, dar cu contribuţii foarte mari”

”Cea mai mare pensie este din sistemul public, este pe contributivitate. Este o pensie a unui asigurat care a lucrat în domeniul financiar-bancar, care are un stagiu de cotizare de 18 ani, dar cu contribuţii foarte mari. Are cea mai mare pensie din România fiindcă contribuţiile au fost foarte mari. În urma unei contribuţii substanţiale, are cea mai mare pensie din România, care e undeva în jurul a 100.000 RON, adică aproximativ 1 miliard de lei vechi”, a spus ministrul Muncii în emisiunea Insider politic, difuzată sâmbătă la Prima TV, potrivit news.ro.

Întrebată dacă e vorba despre guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, ministrul a negat. „Nu. Vorbesc de domeniul financiar-bancar într-o instituţie privată. Este o instituţie bancară care nu a falimentat în anii 90, este o instituţie bancară cu reputaţie prestigioasă, cu o cotă mare de piaţă şi astăzi când vorbim”.

Simona Bucura – Oprescu a explicat și ce părere are despre faptul ca un profesor să aibă o pensie de 3.000 de lei, după 40 de ani de muncă, iar un bancher 20.000 de euro, după 18 ani de muncă.

„Consider că e corect faptul că profesorilor, datorită noii legi, le-au crescut veniturile din pensii. Cunosc un număr mare de profesori care mi-au mulţumit că au primit decizii de recalculare cu o pensie mult mai mare. Incorect a fost ca ani la rândul profesorii să primească salarii mici. Primind salarii mici, şi pensiile profesorilor au fost mici”, a conchis Simona Bucura-Oprescu.

Citește și Simona Bucura-Oprescu vine cu vestea momentului pentru pensionari. Ce se întâmplă cu erorile de la recalculare

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Episod fabulos cu președinții de club din Liga 1: ”S-au îmbătat și a venit poliția. Cădeau de la masă ca spicele”
Capital.ro
A murit una dintre cele mai mari actrițe. A fost cea mai iubită. Nu o vom uita niciodată!
Playtech.ro
Aurul roşu, condimentul care costă o avere. Are o aromă ușor afumată şi dă o culoare superbă mâncării
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Scene neverosimile la Digi Sport! Săpunaru a dat drumul scandărilor în direct: ”M**e, Steaua!”
MediaFlux
Împodobirea mașinilor de Crăciun, un obicei frumos, dar periculos. Ce amenzi riscă şoferi
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet