Ciolacu: Dacă Nicolae Ciucă ar ajunge preşedinte, este al treilea mandat al lui Klaus Iohannis

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a afirmat că dacă preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, va ajunge preşedintele României, va fi de fapt al treilea mandat al lui Klaus Iohannis, amintind de traseul politic al liderului liberal.
Alina Costache
02 nov. 2024, 22:26
Ciolacu: Dacă Nicolae Ciucă ar ajunge preşedinte, este al treilea mandat al lui Klaus Iohannis

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a fost întrebat, sâmbătă, la la Prima TV, dacă îşi menţine propunerea de a-l desemna pe Nicolae Ciucă premier din partea PNL, în cazul în care va câştiga alegerile prezidenţiale.

„Eu am respectat votul românilor. Cred că în meditaţiile politice cu domnul Iohannis, nu i-a explicat foarte bine că una este ce-ţi doreşti tu şi altceva este ce-şi doresc românii. Românii au votat la europarlamentare 50% o listă comună PSD-PNL. Decizia domnului Ciucă şi a Partidului Naţional Liberal de a ne despărţi…în acel moment, cele două partide, văzând totuşi că ne-am implicat într-o coaliţie şi într-o guvernare într-un moment foarte complicat pentru România, în acel moment a fost o decizie cât se poate de corectă. Trebuia să continuăm ceea ce au hotărât românii. Şi am văzut şi ce scor au avut partidele extremiste. Da? Foarte limitat. Fiindcă oamenii vroiau stabilitate şi să continui această… Eu cred în continuare. Nu pot să fiu fals sau ipocrit doar pentru a câştiga sau a mobiliza în mintea mea electoratul”, a declarat Marcel Ciolacu.

El consideră că românii îşi doresc stabilitate, mai ales în actualul context politic.

„Românii îşi doresc stabilitate, mai ales în contextul actual. Mi se pare că şi Ungaria deja a intrat în recesiune după Germania şi mai sunt încă două state europene. Eu cred că provocările de anii viitori sunt mai importante pentru românii decât această fanfaronadă cu «Dom’le, n-o să fac niciodată cu PSD-ul!». Viaţa politică va merge mai departe şi cu Ciolacu şi fără Ciolacu şi cu Ciucă, şi fără Ciucă. O să vedeţi şi fără Iohannis ce bine o să ne meargă. La un moment dat credeam că fără el, fără acest soare, nu se poate”, a completat Ciolacu.

Întrebat dacă îşi menţine promisiunea de a face guvern cu PNL după alegeri, liderul PSD a răspuns: „Categoric. Şi eu cred că dacă voi fi preşedintele României cu certitudine şi am spus cu certitudine celălalt partid care va intra în coaliţie va da primul ministru. Nu va avea niciun partid 50 plus 1, ca să fie atunci preşedintele obligat să dea respectivului partid primul-ministru”, a declarat Ciolacu.

Citește și: Ciucă despre Ciolacu, după ce premierul a spus că tinerii pleacă din țară pentru că nu stăpânesc foarte bine o meserie: ”Uite unde era cel care stăpânește o meserie!”

El a mai fost întrebat de ce îşi doreşte o finală cu Nicolae Ciucă.

„Nu, îmi doresc o finală cu Klaus Iohannis, de fapt şi de drept. (…) Dacă Nicolae Ciucă ar ajunge preşedinte, este al treilea mandat al lui Klaus Iohannis. Ăsta este adevărul. Uitaţi-vă la traseul politic. (…) Domnul Ciucă e vreun lider PNL, are vreo meserie liberală, are…Mie mi-aduce mult mai mult a social-democrat decât a liberal. Asta e altă discuţie. Nu, eu îmi doresc, de fapt mi-am dorit, în toată această perioadă şi mai ales după atacurile…. până la acest atac al domnului Ciucă, campionul era domnul Iohannis cu vânzarea Ardealului. Domnul Ciucă a reuşit să-l depăşească pe domnul Iohannis Cu alte cuvinte, domnul Ciucă a reuşit să-şi depăşească profesorul în aceste zile”, a declarat Marcel Ciolacu.

Citește și: „PNL 2025-2028”, un program de guvernare plagiat masiv din planurile PSD. Singura măsură originală a liberalilor este creșterea taxelor pentru români

El a precizat că supărarea liderului PNL a provenit din faptul că PSD nu a vrut să dea lege pentru ca Iohannis să poată candida la alegerile parlamentare.

„Nu puteam să accept să facem o lege pentru o persoană. De aici este toată supărarea şi tot acest scandal. Domnul Ciucă acum, normal că şi vrea să păzească, să arate profesorului „Uitaţi, eu vă apăr!”. Şi am intrat în această pantă care nu aduce nimănui nimic, cel puţin nouă ca oameni politici, dar nu cred că asta e prioritatea. Nu aduce absolut nimic în plus în acest moment românilor”, a transmis Ciolacu.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Doliu în fotbalul românesc! Cunoscutul jurnalist sportiv a murit chiar în ziua finalei CM 2026, Spania – Argentina
Capital.ro
România, printre țările cu cele mai mici facturi la energie. Cât plătesc românii comparativ cu restul Europei
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România