Marcel Ciolacu este ferm, PSD nu renunţă la candidatul pentru Cotroceni: „Am câştigat alegerile”

Marcel Ciolacu a anunţat că este posibil ca, marţi sau miercuri, să aibă loc o şedinţă a coaliţiei de guvernare şi a adăugat că va discuta, luni, cu Nicolae Ciucă.
Mircea Filipescu
10 iun. 2024, 19:21
Marcel Ciolacu este ferm, PSD nu renunţă la candidatul pentru Cotroceni:

Preşedintele social-democraţilor Marcel Ciolacu nu a exclus posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă candidat comun la prezidenţiale şi listă comună la alegerile parlamentare, însă „PSD momentan a câştigat alegeri” şi „este foarte puţin probabil ca PSD să renunţe la candidat, ţinând cont că chiar le-a câştigat”.

„Posibil. O să stau de vorbă astăzi cu domnul Ciucă. Am vorbit de dimineaţă cu dumnealui. Urmează să avem o coaliţie”, a afirmat Marcel Ciolacu, întrebat când va avea loc şedinţa coaliţiei, luni la sediul PSD din Capitală.

Întrebat  dacă PSD şi PNL vor decide sa facă alianţă electorală pentru alegerile prezidenţiale şi parlamentare, liderul social-democraţilor a răspuns: „Dacă facem o alianţă politică asta inseamnă că avem candidat comun pentru funcţia de preşedinte şi listă comună la parlamentare în decembrie”.

„Din punctul meu de vedere, atunci când o alianţă electorală are cu 5 în faţă, e un semnal puternic transmis de către români că au încredere în această alianţă. Cu adevărat sunt toate premisele de a se crea o alianţă politică, dar vom vedea decizia, pentru că politicienii decid acest lucru. Nu se conturează nimic”, a adăugat liderul PSD.

Citeşte şi: REZULTATE ALEGERI LOCALE 2024. Scandal cu repetiţie, s-a suspendat centralizarea voturilor în Sectorul 1. George Tuţă conduce lupta cu Clotilde Armand

Chestionat mai departe dacă PSD trebuie să dea candidatul la prezidenţiale, din postura de câştigător, Ciolacu a replicat: „PSD momentan a câştigat alegeri”.

„Este foarte puţin probabil ca PSD să renunţe la candidat, ţinând cont că chiar le-a câştigat”, a completat el.

Acesta a mai spus că Sectoarele 1 şi 2 au fost câştigate de către PNL şi PSD, prin George Tuţă şi, respectiv Rareş Hopincă.

„Sectoarele 1 şi 2 sunt câştigate. Domnul Tuţă a câştigat şi domnul Hopincă la fel. E o diferenţă mică, dar asta e democraţia. Cum şi la Botoşani şi la Vrancea”, a mai spus Ciolacu.

Citeşte şi: Nicuşor Dan, întâlnire secretă cu Firea, înainte de alegeri: „Am avut o discuţie relaxată. Am perceput-o ca pe relaxarea unui om care ştie că va pierde şi nu vrea să facă valuri”

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Rapid, gata să-i dea o nouă lovitură FCSB în mercato. Acord cu un internațional român din Italia
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Metoda bunicilor pentru a răcori casa când e caniculă. Costă câțiva lei și funcționează surprinzător de bine
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Schimbare la buletinul electronic după reclamații. Dispare obligația copiei după buletin sau dovada adresei de domiciliu
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?