Ciolacu spune că austriecii se ”fandosesc” când se opun intrării României în Schengen. ”M-au supărat guvernul Austriei și cancelarul Nehammer”

Premierul Marcel Ciolacu spune că opoziția guvernului austriac față de aderarea României la Schengen este o ”fandoseală” motivată de ”un interes de partid”. ”M-au supărat guvernul Austriei și cancelarul Nehammer”.
Irina Dumitrescu
10 sept. 2024, 23:03
Ciolacu spune că austriecii se ”fandosesc” când se opun intrării României în Schengen. ”M-au supărat guvernul Austriei și cancelarul Nehammer”

Prim-ministrul Marcel Ciolacu pune piciorul în prag pe subiectul opoziției Austriei față de aderarea României la spațiul Schengen. El a declarat marți seară, la Antena 3, că este supărat din cauza atitudinii guvernului austriac și a premierului Karl Nehammer pe acest subiect, atitudine pe care o descrie drept ”fandoseală”.

”România a adus un echilibru în Europa. Dacă România nu era acest tampon, cu costuri economice, repet, cu costul scăderii nivelului de trai, de asta m-au supărat guvernul Austriei și cancelarul Nehammer. Domn’e, nu poți, la nivelul tău, să nu înțelegi rolul pe care l-a jucat și îl joacă în continuare România în contextul războiului din Ucraina. Iar tu să te fandosești pentru un interes de partid, un interes de politică internă, să nu accepți un drept al României”, a afirmat Ciolacu.

Premierul condamnă opoziția față de intrarea României la Schengen în contextul în care, consideră el, potențialul țării noastre este recunoscut la nivel mondial și, implicit, european. ”„Toată lumea, toată regiunea și toată Europa vede potențialul fantastic al României”, a subliniat Ciolacu.

Citește și Seceta blochează Dunărea: Bacul de la Bechet a fost suspendat, iar TIR-urile sunt forțate să se întoarcă

Ministrul de Externe, Luminița Odobescu, a declarat săptămâna trecută, într-un interviu la Digi24, că România și-a îndeplinit toate obligațiile asumate după intrarea în Schengen-ul aerian și că Bucureștiul așteaptă acum rezultatul alegerilor parlamentare din Austria pentru a intra în Schengen și cu frontierele terestre.

În martie 2024, după mulţi ani de aşteptare, România şi Bulgaria au intrat în Schengen cu graniţele aeriene şi maritime, dar marea aşteptare este legată de ridicarea controalelor la frontierele terestre.

Întrebată dacă s-ar putea ajunge la un acord în acest sens până la sfârşitul acestui an, ministrul de externe Luminiţa Odobescu a răspuns că este un obiectiv pe care ministerul său îl urmăreşte şi pentru care lucrează în strânsă coordonare cu Ministerul de Interne.

Un alt interlocutor important este Bulgaria, cu care România a făcut tandem pentru aderarea la Schengen. „Am avut recent un dialog extrem de aplicat cu omologul meu bulgar, pentru că suntem împreună cu Bulgaria şi depindem foarte mult şi de eforturile pe care Bulgaria le face în materie de luptă împotriva migraţiei ilegale. Ne-am coordonat foarte strâns pe acest aspect”, a spus Luminiţa Odobescu.

Comisia Europeană sprijină, de asemenea, aderarea deplină a României la Schengen şi a inclus-o în programul viitorului executiv condus de Ursula von der Leyen. „Discutăm constant cu Comisia Europeană. Tot ceea ce ne-am angajat în declaraţiile politice pe care atunci când am intrat în Schengen-ul aerian, le-am luat, noi le-am adus la îndeplinire. Am raportat, ca să spun aşa, deja, Comisiei Europene. Comisia Europeană, inclusiv în noul program al său, prezentat de doamna preşedinte von der Leyen, a precizat că finalizarea procesului de aderare a României şi Bulgariei la Schengen este prioritară şi beneficiem în continuare de sprijinul acesteia”, a arătat Luminiţa Odobescu, într-un interviu la Digi24.

Citește și Ce notă ar da Ciolacu mandatului său de premier. „Nu sunt perfect, nimeni nu e perfect, am multe defecte”

 

 

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Donald Trump a reușit să-l impresioneze pe Cristiano Ronaldo! Celebrul fotbalist a ținut să-l laude pe liderul SUA: ”Poate să contribuie la schimbarea lumii”
Capital.ro
Decizia luată de avocații lui Călin Georgescu. A fost deja depusă cererea la Curtea de Apel București. Neregulile invocate de aceștia
Playtech.ro
Grupa a II-a de muncă. Puncte şi spor de vechime, în 2025
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Credite mai greu de obținut. Anunțul băncilor pentru finalul anului
stirilekanald.ro
El este românul care a murit în Dublin, după ce a fost înjunghiat în inimă. Victor avea doar 23 de ani
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai