Cioloş: Am simţit o TENSIUNE foarte mare în societate pe tema FINANŢĂRII LĂCAŞELOR DE CULT VIDEO

Premierul Dacian Cioloș a declarat miercuri că a simțit "o tensiune foarte mare în societate" pe subiectul finanțării lăcașelor de cult.
Iulian Tudor
09 dec. 2015, 18:28
Cioloş: Am simţit o TENSIUNE foarte mare în societate pe tema FINANŢĂRII LĂCAŞELOR DE CULT VIDEO

În aceste zile, când au fost discuții legate de finanțarea sau nu a lăcașelor de cult, dincolo de justificarea sau nu a bugetului public, am simțit o tensiune foarte mare în societate legată de aceste lucruri și cred că împreună trebuie să vedem cum facem să depășim aceste tensiuni și aceste conflicte din societate care nu fac bine nici de o parte, nici de alta. Nu cred că în felul acesta putem să ne clarificăm lucrurile, să ne limpezim principiile și valorile pe care vrem să cheltuim inclusiv banul public și nu în felul acesta putem să ajungem la o stare de încredere în noi și în ceea ce putem să facem. I-am spus și părintelui patriarh că eu rămân deschis să văd în ce fel putem colabora pe viitor cu toate cultele, pe de altă parte i-am înțeles și pe cei care vor o cheltuire eficientă a banului public„, a spus Dacian Cioloș, într-o conferință de presă la Palatul Victoria, potrivit Agerpres.

Premierul a adăugat că lăcașele de cult nu au alocări în bugetul de stat și că este importantă implicarea enoriașilor și a autorităților locale în realizarea unor asemenea investiții.

Avem alocări pentru culte și cheltuielile cu salariile în urma deciziilor care au fost luate de Parlament, au un impact și pe partea de culte. Pe de altă parte, faptul că nu avem alocări bugetare nu înseamnă că investițiile care se fac în lăcașe de cult nu sunt importante, dar cred, pe de o parte, că aici e importantă implicarea enoriașilor, a credincioșilor și a autorităților locale. Autoritățile locale pot să decidă cel mai bine în ce fel anumite investiții sunt prioritare sau nu pentru comunitățile respective. (…) Cel puțin în momentul de față, așa cum stă bugetul, nu ne-am putut permite aceste alocări. Am spus și în discuțiile cu părintele patriarh și e deschisă această idee și celorlalte culte, cred că putem mobiliza implicarea și a cultelor în proiectele cu caracter social„, a susținut prim-ministrul.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a declarat miercuri că în proiectul de buget nu există alocări explicite pentru construcţii de biserici. Acesta a mai spus că alocări pentru construcţia de biserici vor fi făcute „în măsura posibilităţilor”. El a adăugat că Executivul a prevăzut bani pentru culte în bugetul 2016 prin creşterile de salarii.

CITEŞTE ŞI: Dacian Cioloş: BUGETUL pe anul 2016 a fost făcut sub un set de CONSTRÂNGERI

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai