Dacian Cioloş, întrebat dacă va candida la prezidenţiale: Sunt gata să candidez, nu mi-e teamă

Preşedintele fondator al Mişcării România Împreună, Dacian Cioloş, a declarat, marţi seară, la Iaşi că este gata să candideze la prezidenţiale şi că nu îi este teamă să intre în cursă, dar că o va face numai dacă va considera că va ajuta opoziţia să câştige acest scrutin.
Alina Costache
09 oct. 2018, 18:24
Dacian Cioloş, întrebat dacă va candida la prezidenţiale: Sunt gata să candidez, nu mi-e teamă

Dacian Cioloş a participat, marţi seară, la Iaşi, la o dezbatere iniţiată de Platforma România100 şi de comunităţile locale RO100, fiind rugat de unul dintre participanţi să răspundă cu „Da” sau „Nu” la întrebarea privind înscrierea sa în cursa prezidenţială de anul viitor.

„Sunt gata să candidez, nu mi-e teamă, dar o s-o fac numai dacă voi considera că această candidatură va ajuta la câştigarea alegerilor de către forţe politice care duc spre modernizarea ţării, nu pentru a slăbi capacitatea opoziţiei de a câştiga aces scrutin”, a spus Dacian Cioloş.

El a precizat că este important ca partidul pe care l-a iniţiat să fie parte a structurii politice care să câştige prezidenţialele din toamna anului viitor.

Întrebat ulterior de jurnalişti dacă ar putea candida la prezidenţiale împotriva lui Klaus Iohannis, Cioloş a refuzat să răspundă.

„Hai să constituim întâi partidul, să trecem de alegerile europarlamentare şi o să discutăm şi despre alegerile prezidenţiale. Pentru noi e importantă structurarea partidului în teritoriu, în paralel cu pregătirea pentru alegerile europarlamentare, unde obiectivul nostru este să obţinem un rezultat foarte bun, iar apoi să vorbim şi despre prezidenţiale. Avem obiective foarte clare la prezidenţiale în programul politic şi la momentul oportun o să le exprimăm”, a spus Dacian Cioloş.

El a afirmat că un rezultat bun la europene înseamnă ca partidul să fie cel puţin a doua sau a treia forţă politică din România după aceste alegeri.

Dacian Cioloş a mai spus că nu s-a decis încă dacă partidul pe care l-a fondat va merge singur sau într-o alianţă la scrutinul pentru Parlamentul European.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Vin milioanele de euro! Câți bani garantați primeşte Universitatea Craiova de la UEFA dupǎ calificarea în grupe. Diferență uriaşǎ între Europa League și Conference League
Capital.ro
Surpriza din programul magazinelor de Sfânta Maria. Cum vor funcționa pe 15 august
Playtech.ro
Ce înseamnă de fapt „vedere la mare” când rezervi un hotel. Diferența dintre sea view și side sea view
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Dezvăluiri uluitoare ale unui fost fotbalist din SuperLiga: ”Jucătorii nu erau plătiți de 3-4 luni și patronul a venit cu Bentley la club. Un coleg și-a pierdut mașina”
MediaFlux
Casa de Pensii, avertisment pentru pensionari. Ce se întâmplă cu cererile pentru recuperarea CASS
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat