Claudiu Manda: Potrivit SRI, pe Legea siguranţei au fost solicitate şi obţinute câteva mii de mandate pe an

Preşedintele Comisiei SRI, Claudiu Manda, a prezentat, miercuri, răspunsul SRI privind numărul de mandate solicitate şi obţinute pe Legea siguranţei naţionale, din 2004 până în 2014, el menţionând că este vorba de un număr de câteva mii de astfel de mandate pe an.
Filip Stan
15 nov. 2017, 20:06
Claudiu Manda: Potrivit SRI, pe Legea siguranţei au fost solicitate şi obţinute câteva mii de mandate pe an

„Ne-a venit un răspuns de la SRI privind mandatele solicitate şi obţinute pe Legea siguranţei naţionale şi combaterii terorismului, Legea 51 şi Legea 535. Pot să vă spun doar de situaţia informaţiilor neclasificate. Mandatele sunt venite pe fiecare lună în parte, numărul de mandate, numărul de persoane, mandatele prelungite obţinute şi completări la mandatele obţinute”, a spus Manda.

El a detaliat situaţia pe ani a mandatelor solicitate şi obţinute, astfel:
2004 – 48 de mandate

2005 – 1350 de mandate
2006 – 2025 de mandate
2007 – 1605 de mandate
2008 – 1918 de mandate
2009 – 2787 de mandate
2010 – 3118 de mandate
2011 – 3431 de mandate
2012 – 3413 de mandate
2013 – 3701 de mandate
2014 – 2497 de mandate

Manda a spus că datele pentru anii 2015 şi 2016 vor fi prezentate când se vor dezbate Rapoartele SRI pe aceşti ani.

„Vorbim de un număr de câteva mii de mandate pe fiecare an pe Legea siguranţei naţionale şi am decis să transmitem SRI întrebarea «Câte dintre aceste persoane cărora li s-au restrâns drepturile au fost deferite instanţelor cu propuneri de orice fel, dar pe infracţiuni pe Legea siguranţei naţionale, aşa cum au fost obţinute mandatele?». Aşteptăm răspunsul de la ANP la întrebarea «Câte persoane sunt în penitenciare în acest moment?»”, a mai spus Manda.

Comisia de control al SRI a cerut Serviciului Român de Informaţii, pe 17 octombrie, să prezinte câte mandate de interceptare pe siguranţă naţională au fost solicitate începând cu anul 2005, în urma unei sesizări venite din partea unui deputat PSD.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Prima acțiune în forță a lui Gică Hagi de când a devenit selecționer. Ce a făcut „Regele” timp de 3 ore când a ajuns la Casa Fotbalului. Exclusiv
Capital.ro
Prețul carburanților vineri, 24 aprilie. Tarifele au crescut din nou. Cât costă un plin în România
Playtech.ro
Ryanair schimbă regulile de check-in. Ghișeele se închid mai devreme
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil a fost acroșat de o mașină după ce a căzut din căruță, pe un drum din Sibiu! În ce stare se află minorul
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara