Daniel Buzdugan, unul din cei mai cunoscuți realizatori radio din țara noastră, vorbește rar despre viața personală, însă recent, un eveniment petrecut în familie l-a marcat, așa că a decis să îl împărtășească în mediul online.
Daniel Buzdugan a mărturisit că a trecut prin clipe dificile după ce mama sa, în vârstă de 91 de ani, a ajuns într-o stare gravă. Totul, după ce a leșinat pe stradă, în Iași.
Prezentatorul radio a explicat că femeia plecase dimineața la piață, dorind să pregătească o primire pentru el și colegii din caravana Radio Zu. Temperaturile ridicate au doborât-o pe femeie, căzând și pierzându-și cunoștința pe stradă. Mai multe persoane aflate în zonă au intervenit și au alertat un echipaj de poliție, care a dus-o acasă.
Însă, situația s-a înrăutățit, căci după ce a ajuns acasă, femeia a intrat în stare de inconștiență, iar Daniel Buzdugan a sunat la urgențe. Mama prezentatorului de radio a fost dusă la spitalul Sfântul Spiridon, unde medicii au pus un diagnostic sever: fractură de bazin și suspiciune de accident vasculat celebral.
Ulterior, aceasta a fost transferată Spitalul de Neurochirurgie Iași, unde investigațiile au confirmat un AVC ischemic în curs de constituire. A urmat o noapte tensionată pentru familie, petrecută pe holurile spitalului, în așteptarea unui verdict.
Din fericire, în următoarea dimineață, mama realizatorului era conștientă.
Într-o postare pe Facebook, prezentatorul a povestit experiența trăită, ținând să le mulțumească oamenilor care au alertat poliția în momentul în care mama lui a căzut, dar și medicilor, care au făcut tot ce au putut pentru a se asigura că starea femeii se îmbunătățește.
„Ieri dimineață, mama mea (91ani) a plecat la piață. Voia să ne primească așa cum se cuvine pe mine și pe colegii mei din caravana RadioZU. Căldura a doborât-o, a căzut și a leșinat.
Mulțumesc oamenilor anonimi care au semnalat un echipaj de poliție, care a adus-o acasă.
Aflat în drum spre Iași, am aflat vestea cumplită: după ce a fost dus acasă mama a intrat într-o stare de inconștiență.
Am sunat de pe drum la 112, iar o ambulanța a transportat-o la UPU Sf. Spiridon. A urmat o noapte nesfârșită, pe holurile spitalelor, cu diagnostice grele venite spre miezul nopții: fractură de bazin și suspiciune de AVC. Transferată la Spitalul de Neurochirurgie din Iași, investigațiile au confirmat un AVC ischemic în curs de constituire.
După ziua de azi simt o nevoie profundă de a înclina capul în fața celor care lucrează în sistemul medical din Iași, oameni care muncesc non-stop, în gărzi de noapte epuizante, gestionând sute de cazuri, luptându-se cu stresul, cu oboseala extremă. Este o meserie grea, uneori hulită din exterior, dar trebuie să înțelegem că și acești oameni sunt uzați, suprasolicitați și fac eforturi supraomenești.
Mulțumirile mele speciale, pline de respect și prețuire, merg către echipa medicală de excepție din garda nopții trecute:
Doamna Doctor Moroșan UPU, Domnul Doctor Cosmin Andrei UPU, Domnul Doctor Trandabăț UPU, Domnul Doctor Thomas Schreiner (de la Neurochirurgie)
Doamna Asistentă Irina (de la Neurochirurgie)… precum și întregului personal medical și auxiliar care a vegheat-o pe mama.
Cea mai mare temere a mea a fost că AVC-ul ne va fura posibilitatea de a mai comunica, că o voi pierde dincolo de un zid al unei tăceri definitive.
Dar în această dimineață, Dumnezeu mi-a oferit o bucurie de nedescris: am găsit-o pe mama bine, vorbind și recunoscându-mă. Vă mulțumesc tuturor, de la oamenii simpli de pe stradă, la polițiști, ambulanțieri, brancardieri, asistente și medici. Sunteți cu toții în rugăciunile mele de mulțumire.”, a fost mesajul postat de Daniel Buzdugan pe Facebook.