CM 2014. România NU există la sărbătoarea fotbalului. Liga 1 nu dă niciun fotbalist la Mondiale

CM 2014. La Mondialele din Brazilia vor fi prezenţi 736 de jucători, dar niciunul dintre aceştia nu evoluează în Liga 1 din România.
Daniel Spătaru
06 iun. 2014, 11:46
CM 2014. România NU există la sărbătoarea fotbalului. Liga 1 nu dă niciun fotbalist la Mondiale

CM 2014. România dispare încet-încet de pe harta mare a fotbalului. Înfrângerea cu Algeria, suferită miercuri seara, ne-a demonstrat încă o dată că nu meritam să fim la Mondialele din Brazilia, aşa cum o confirmă de altfel şi cifrele seci ale Campionatului. România nu se regăseşte în niciun segment luat în calcul de statisticieni.

Vezi şi Reclamă EXCEPŢIONALĂ pentru CM 2014. Mesajul este emoţionant până la lacrimi VIDEO

În total, la CM 2014 vor fi prezenţi 736 de fotbalişti, care vin din 52 de ligi naţionale, practic un sfert dintre federaţiile afiliate la FIFA, însă niciunul nu joacă în Liga 1. În urmă cu patru ani se regăsea în lotul Greciei Pantelis Kapetanos, de la Steaua.

Dintre ţările care nu sunt calificate la CM 2014, cei mai mulţi fotbalişti la turneul final îi dă campionatul Turciei, 26. Urmează campionatul Ucrainei, cu 9 jucători trimişi în Brazilia, şi cel al Chinei, cu 6 fotbalişti. Într-o ierarhie generală, cei mai mulţi dintre fotbaliştii ce vor fi prezenţi în Brazilia provin din Premier League – 119, campionatul Angliei fiind urmat de cel al Italiei – 82 şi al Germaniei – 78. Pe de altă parte, Bayern Munchen este echipa de club care trimite cei mai mulţi jucători la Mondiale, 15. Gruparea bavareză este urmată de Manchester United, cu 14 fotbalişti, şi FC Barcelona, cu 13.

Într-o statistică a vârstei jucătorilor, cel mai tânăr lot deplasat la CM 2014 îl are Belgia, cu o medie de 25 de ani şi 241 de zile (Ghana are 25 de ani şi 244 de zile), în timp ce naţionala cea mai „bătrână” este cea a Argentinei, 28 de ani şi 336 de zile.

Citeşte şi Poveştile Mondialelor (V). Sub zodia asasinatelor şi a furiilor dezlănţuite

DailyBusiness
Turişti înşelaţi într-o cunoscută staţiune din Italia. Taxa absurdă care apărea pe nota de plată
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Andra și-a sărbătorit ziua de naștere cu Poliția la ușă! Hărțuitorul ei a fost internat la Psihiatrie! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Bebe Mihu, soțul Mariei Dragomiroiu, șochează lumea artistică: taxă la concertele din piețe și la zilele comunelor
Capital.ro
Mașinile respinse automat la ITP. Ordin RAR, nu se acordă aviz la inspecție. 3 ani de închisoare dacă mergi așa pe șosele
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Mihai Călin atacă dur naţionalismul: „Creştinismul nostru naţional e, de fapt, fascism”. Ce spune actorul despre Sergiu Nicolaescu
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Nu va fi grevă generală la începutul anului școlar, anunță un șef sindical
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
O tânără de 22 de ani a murit la scurt timp după efectuarea unui CT de rutină. Cum s-a produs tragedia
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat de un personaj controversat că ar fi pariat împotriva FCSB: ”De asta a pierdut cu Slobozia, a trântit meciul! Știți câți bani a făcut?”
MediaFlux
Beneficii la pensie. Anunț de la Casa Națională de Pensii privind datele românilor
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!